Portulaka patrí u nás k najznámejším burinám. Pokiaľ neviete ako na to alebo jej pletie proste zanedbáte, je takmer nemožné sa jej zbaviť. My sa jej zbaviť vieme, ale hlavne vieme i to, že môže byť pre nás dokonca i užitočná. A to nikde inde ako v kuchyni! 

Už jej samotný názov hovorí o tom, že to s tou burinou nebude až také jednoznačné. Jej celý botanický názov je portulaka zeleninová (Portulaca oleracea). A jej názov presne odráža skutočnosť. Aj keď si mnohí záhradkári možno budú teraz ťukať na čelo, ide skutočne o menej známy zeleninový druh. V špecializovaných predajniach s osivami dokonca nie je problém kúpiť si jej osivo, aby ste si ju mohli cielene dopestovať. Tejto téme sa pred časom vo svojom pokuse venoval s úspechom kolega. Ja sa však zameriam na tú voľne rastúcu plevelne sa správajúcu portulaku.

Portulaka začína klíčiť neskôr ako ostatné buriny, preto sa vyhnú takým tým prvotným intenzívnym okopávkam, kedy to ešte každého baví a na záhradu svieti príjemné jarné slniečko. Ale ruku na srdce, poznáme to dôverne všetci. Vysadené kultúrne rastliny kúsok podrastú, my máme medzičasom dve-tri okopávky za sebou a náš diel práce považujeme pre dané obdobie za ukončený. Do toho prídu lejaky znemožňujúce vstup do záhrady, pražiace Slnko oberajúce chuť vôbec vyliezť z baraku, prípadne nejaká tá predletná dovolenka, ktorá nás od záhrady odtrhne už dokonale.

A práve toto je to obdobie, kedy nastupuje druhá vlna burín a ktorým toto naše rozpoloženie viac ako vyhovuje. A portulaka je kráľom burín tohto obdobia! Vyklíči drobnými lístkami a pokiaľ sa tento jej primárny nápor rýchlo nezachytí, veľmi rýchlo dokáže prerásť do neželaných rozmerov. Jej rastlinky dokážu vytvoriť zapojený porast a úplne zadusiť vysadené kultúrne rastliny.

dsc_0137

Rastliny portulaky rastú nízko pri zemi plazivým spôsobom a ich ramená dokážu zakoreňovať, čím sa rastlina zosiluje. Mimochodom, ak ju chcete odstrániť a pritom ju neodniesť zo záhrady ale nechať ju rozpadnúť sa na užitočnú rastlinnú hmotu priamo tam, tak po vykopaní trsu položte tento na pôdu obrátene, čiže koreňom hore. V opačnom prípade vám nanovo zakorení.

dsc_0142

Portulaka sa dokáže rozmnožovať dokonca listami. Jej odseknuté časti či vyzreté listy dokážu nanovo zakoreniť a vyrásť tam kde dopadli. Toto rozmnožovanie prebieha od začiatku rastu portulaky naprieč celým letom až do neskorej jesene.

dsc_0145

Riešenie? Do kuchyne s ňou!

Vykopané trsy portulaky však nemusíme hneď nechať vyschnúť na hriadkach, pridať do kompostu či prikŕmiť ním hydinu. Jej krajšie trsy (zväčša sú krásne všetky) môžeme jednoducho, rýchlo a hlavne veľmi chutne využiť v kuchyni.  Postup je jednoduchý. V prvom rade oberieme z trsov pekné neznečistené výhony.

dsc_0158

Jedlými, resp. najchutnejšími časťami rastliny sú dužinaté listy.

dsc_0161

Tie oberieme z naoberaných výhonov. Rovnako oberieme konce výhonov, ktoré odstrihneme celé aj so stredovou osou. Táto najmladšia časť rastliny je vždy najmäkšia, nemusíme sa preto báť že urobíme chybu.

dsc_0163

dsc_0166

Následne takto pripravené lístky a konce výhonov umyjeme v miske alebo v sitku pod tečúcou vodou. Umytím zbavíme lístky prípadných zvyškov zeminy. Rastliny predsa len rástli plazivým spôsobom a veľkou časťou sa dotýkali povrchu pôdy.

dsc_0172

Po zliatí vody je portulaka dokonale pripravená na jej použitie v kuchyni. Použiť ju môžeme do najrôznejších studených šalátov, úplne rovnako ako ktorúkoľvek inú zeleninu. My sme ju použili do miešaného zeleninového šalátu, v ktorom sme použili napríklad papriku, paradajky, pór či cibuľku. Jemná dužinatá chuť lístkov portulaky šalát zjemní, ich neutrálna chuť nám ho zas neprirodzene nenaruší. O veľmi estetickom vzhľadovom efekte je už asi aj zbytočné písať. Veď uznajte sami podľa priložených fotografií.

dsc_0178

dsc_0177

Každopádne, odporúčame vyskúšať. Verte, že vás milo prekvapí.  =;o)

Avatar photo
Je redaktorom časopisov Záhradkár, Doma v záhrade, USS Záhrada a Sady a vinice v ktorých sa zameriava hlavne na ovocinárske témy. Popri tom občasne prispieva aj do iných periodík. Aktívne sa venuje ovocinárskemu poradenstvu a propagácii ovocinárstva na stránke www.izahradkar.sk a na vlastnej stránke www.kohaplant.sk.

12 KOMENTÁROV

  1. Tuto rastlinku som spracovala ako svoju diplomovu pracu, tema prace bola moznosti vyuzitia portulaca oleracea ako novy zeleninovy druh. Praca mala velky uspech….v praci som popisovala sposob mnozenia, obsahove latky a pouzitie. V praktickej casti som sa venovala obsohu mineralov,vitaminov a dalsich latok je to rastlina, ktora je hodnotnejsia ako napr. Spenat…vrelo odporucam kremovu polievku a sterilizovanu formu 🙂

  2. V Madarsku tuto „burinu“ povazuju za liecivu rastlinu. Tiez vo forme salatov a pod. V nasej zahrade rastla, ale tento rok som ju este velmi nevydela. Vyskusam ju urcite ako spenat, alebo kremovu polievku.

  3. Hlásim sa z turecka. Milé prekvapenie, že portulaka je tu bežnou každodennou súčasťou zeleninových stolov. =;o)

  4. Dnes sme ju papali vo forme salatu.. Prekvapivo chutna,jemnucko kyslasta. Urcite odporucam surovu bez tep.upravy…mnam k masu a ku grilovanym pochutinam…

  5. Ja som s nou zapasila dva roky ako s burinou.Ked som sa docitala aka je hodnotna ta burina, zacala som si z nej pripravovat taky zalievany caj.Len keby mi niekto vedel ohodnotit tu burinu co vsetko obsahuje,lebo som zvedava, ake vitaminy a mineraly obsahuje?Dakujem Maria

  6. Máte niekto prosím vás skúsenosti s jej spracovaním na zimu? Či do mrazničky, sterilizovať alebo usušiť? Ďakujem. Inak je výborná ja ju dávam zatiaľ len do šalátu a je to len pár dní čo som ju vyskúšala….

Pridaj komentár