Aj vy si myslíte že lesné huby rastú iba v lese? Že je nemožné si ich dopestovať doma na dvore? Niektorí dobrodruhovia si to nemyslia. Rozhodli sme sa preto ich tvrdenia vyskúšať, aby sme ich následne mohli potvrdiť alebo naopak vyvrátiť.  Aj vy poznáte to známe video štúdia Přemka Podlahy, kde veci znalý pán prezentuje možnosť pestovania lesných húb takým suverénnym spôsobom, že popri ňom je i dopestovanie reďkovky ťažký algoritmus? Nie? Môžete si ho pozrieť na priloženom odkaze: https://www.youtube.com/watch?v=EPfeTvszopc Že sa vám to zdá nereálne? Nám tiež!

Teda, vyštudovaný mykológ skutočne nie som, ale nejaké tie základy zo štúdia biológie, mikrobiológie či botaniky predsa len mám a preto mi skutočne v priloženom videu uniká podstata. A tou je, ako je možné že z introdukovaných spór sa v trávniku dokázalo vytvoriť podhubie. Nakoľko huby obľubujú mykorízu s koreňmi stromov, viem si predstaviť toto umelé zaštepenie spór cez, nazvime to živné médium, do koreňmi prerastenej pôdy. Ale do trávnika skutočne nie. Nehovoriac o veľmi krátkom časovom úseku, počas ktorého sa rozhodne ani nestihne vytvoriť podhubie potrebné pre rast plodníc.

Vysvetlením by mohlo byť predchádzajúce prerastenie trávnika použitého v uvedenom pokuse koreňmi a súčasne podhubím, vďaka čomu je tvorba plodníc skôr prirodzenou samozrejmosťou ako dôsledkom „zaočkovania“. Ale pokiaľ dané video nevyvrátime alebo naopak nedokážeme, nemožno brať seriózne, resp. na ľahkú váhu nič. Skúsme si to teda na vlastnej koži krok po kroku.

Ideme na to!

Ako základ sme použili uvedené ingrediencie. Čiže dažďovú vodu, do ktorej sme nasypali dve hrste brezového lístia a za hrsť vlaňajších usušených húb. Aby sme zvýšili rozmanitosť a pravdepodobnosť ujatia, použili sme medziprstové série z viacerých pohárov, kde sa nachádzalo viac druhov húb. Konkrétne dubáky, brezáky, suchohríby a čosi z darovaných hríbov kráľovských. Celú zmes sme nechali v plastovej nádobe odležať dva dni.

Ako vhodné obdobie sme si vybrali máj, kedy je rast húb na plnom vzostupe. Vybrali sme si obdobie po týždňovom daždivom počasí a s predpokladom daždivého počasia aj v nasledujúcich dňoch. Toto daždivé počasie nám zabezpečí prirodzenou cestou vlhkosť v pôde, ktorá je základným predpokladom správneho vývoja podhubia a následného rastu plodníc v pôde.

Podľa vývoja v následných dňoch možno len a len konštatovať, že daný predpokladaný priebeh počasia vyšiel a následné dni sa niesli v znamení daždivého počasia. (Pokus (zálievka) bol vykonaný dňa 24.5.2014, dnes je 27.5.2014 a práve príjemne a vytrvalo prší. Víkend bol rovnako s občasnými prehánkami.) Do jednotlivých krhiel sme dávky výluhu zintenzívnili, aby sme pokus ešte viac podporili a z pripravenej zmesi nám neostali zbytočne zvyšky.

Lesné podmienky sa v domácom prostredí imitujú pomerne ťažko a bájkam o trávniku možno len ťažko uveriť. Vybrali sme preto pre pokus 4 ekotypy, ktoré nám pozemok ponúkal a ktoré sa prakticky všetky do scenára hodili. Konkrétne išlo o nasledovné mikrolokality:

–          Pôda pod smrekom pichľavým (Picea pungens) – krásny veľký strom so zatienenou pôdou pod ním, pokrytou vrstvou rozkladajúceho sa ihličia a rozrastajúceho sa brečtanu.

–          Pôda pod gaštanom jedlým (Castanea sativa) – cca 30-35 ročné gaštany sú, podobne ako uvedený smrek pichľavý, jedny z dominánt nášho skromného pozemku. Pôda pod nimi je v mieste pokusu hlinitá, zatienená, bez vegetácie a s plytko pod zemou umiestnenými koreňmi. Aktuálne je tento podrast bez rastlín a pred zvažovanou rekonštrukciou.

–          Pôda pod cypruštekom (Chamaecyparis obtusa Graciosa) – cca 2-metrová rastlina s pravidelne opadávaným ihličím do zatieneného bezburinného priestoru pod ňou.

–          Trávnik – áno, došlo pre dodržanie odporúčanie aj naň. Tento konkrétny je cez deň vystavený Slnku iba počas krátkej doby a navyše je z južnej strany tienený vitálnym živým plotom zo smaragdových tují (Thuja occidentalis Smaragd), ktoré na okraji trávnika pravidelne a husto zvnútra opadávajú.

Kontrola a záver

Na priloženom videu je vidno krásne plodnice brezákov po 3 dňoch pokusov. V našom prípade po troch dňoch nie je vidno ani na jednej lokalite absolútne nič! Zato práve leje intenzívnejšie ako som písal pred chvíľou. Pokus budeme samozrejme sledovať naďalej… 4. deň – veľmi bohatý úhrn zrážok, pôda je dokonale premokrená. Po hríboch ani slychu. 7. deň – opäť priebežne pršalo, ideálne podmienky. Stále ani potuchy po hríboch. Po mesiaci – napriek občasnému dažďu do dnešného dňa nie je ani známka po podhubí, nieto ešte po plodniciach.

S násednou kontrolou všetkých stanovíšť sme pokračovali v priebehu celého leta. Leto možno zhodnotiť ako jedno z najviac upršaných za ostatné roky, skúšobné lokality nemali kedy vyschnúť. Rok 2014 bol celkovo veľmi priaznivý pre rast húb, takúto nádielku si dlhodobo nepamätajú ani starí skúsení harcovníci. Napriek všetkým uvedeným pre pokus priaznivým momentom musíme konštatovať, že experiment sa nevydaril a ani na jednej zo sledovaných pokusných parciel sa neobjavil ani náznak húb, s výnimkou i dovtedy voľne rastúcich nejedlých druhov.

Lesné huby v záhradách možno, existuje viacero metód na dosiahnutie úspechu. Táto konkrétna však k úspechu rozhodne neviedla. Tie ďalšie budú predmetom nášho skúmania v následných rokoch…

Avatar photo
Je redaktorom časopisov Záhradkár, Doma v záhrade, USS Záhrada a Sady a vinice v ktorých sa zameriava hlavne na ovocinárske témy. Popri tom občasne prispieva aj do iných periodík. Aktívne sa venuje ovocinárskemu poradenstvu a propagácii ovocinárstva na stránke www.izahradkar.sk a na vlastnej stránke www.kohaplant.sk.

5 KOMENTÁROV

 1. Dobry clanok sa sklada z troch dielov:
  1. uvod
  2. jadro
  3. zaver

  Kazdy redaktor by toto mal vediet. Preto som zhrozena, ze vam tento koncept uplne utiekol a zaver ste vynechali, ako by k clanku ani nepatril. Ak sa niekto rozhodol citat Vas clanok, bude to asi preto, ze je zvedavy na to, k akemu zaveru ste dosli. Nakolko v tomto clanku zaver nieje a rozhodli ste sa ho ukoncit uprostred jadra, este aj ucitelka na zakladnej skole by ho oznamkovala 5-kou. Nikam totiz nesmeruje.

 2. pani betka, pokusy ktore prebiehaju oznacujeme uz v nazve oznacenim „(prebieha)“. vdaka za upozornenie, toto oznacenie som tam pozabudol v zapale dat, urcite napravim. ale vedzte, ze zaver tam samozrejme bude dopisany, musime vsak este vyhodnotit vysledky.. este raz vdaka za upozornenie. =;o)

 3. Ja som si raz davnejsie doniesol z lesa malu borovicu. Po niekolkych rokoch pod nou zacali rast pravidelne 2x do roka masliaky. Nie je ich vela ale potesia.

Pridaj komentár