Pokusu, ako pomôcť jednoducho meďou proti plesni na rajčiakoch sme sa venovali už v priebehu vlaňajšej sezóny (rok 2013). Nakoľko vlaňajšie výsledky nás však absolútne neuspokojili a najmä nemali prakticky žiadnu výpovednú hodnotu, rozhodli sme sa pokus zopakovať s tým, že sa naň ešte lepšie pripravíme.

Prvou komplikáciou vlaňajšieho roku bola neistota vo fakte, či použitý medený drôtik nebol potiahnutý povrchovou ochrannou vrstvou. Túto komplikáciu sme v danom roku s predstihom odstránili zabezpečením si 100% čistého medeného materiálu.

Druhou vlaňajšou komplikáciou bola absencia daždivého počasia, čo neprospelo rozvoju hubových chorôb a oba varianty (ošetrený porast i kontrola) tak rodili naplno až do mrazov. V tomto smere sa treba opäť raz spoľahnúť na prírodu a dúfať, že nás ako v každom bežnom roku obdarí letnými dažďami a s nimi súvisiacou záplavou hubových chorôb.

Ideme na to!

Pre pokus sme si v aktuálnom roku vybrali odrodu Tornádo, ktorá patrí medzi najpestovanejšie odrody, vďaka čomu bude mať výsledok praktickejšiu hodnotu. Doba aplikácie bola pár dní po výsadbe dospelých vzrastných sadeníc, kedy už bolo jasné že sa ujali a naštartovali svoj rast na trvalom stanovišti. K aplikácii sme si tento krát vybrali medený pásik z cca 1 cm vysokého medeného pliešku. Ten tvorí 99%-ná meď a je zaručene bez povrchovej úpravy. Navyše, plátok pliešku má v konečnom dôsledku niekoľkonásobne väčšiu kontaktnú plochu s rastlinou, ako by mal drôtik, možnosť distribúcie uvoľnených čiastočiek medi do rastliny je tak niekoľkonásobne vyššia.

Samotná aplikácia tohto pliešku je na počudovanie jednoduchšia ako v prípade drôtikov. Tie sa pri aplikácii krútili a ťažko prenikali do pletív, kde bola manipulácia s nimi ťažko manipulovateľná a kontrolovateľná. Na rozdiel od toho, pliešok sa dokázal krásne zarezať do mladých pletív stonky rajčiaka a bez problémov prešiel nimi skrz ako maslom.

Pliešky sme následne nechali pretŕčať približne milimeter na každej strane stonky a nakoniec veľmi jednoducho a pohodlne odstrihli nožničkami. Prečnievajúce časti nám zaručia, že rastlina i po zhrubnutí stonky bude stále zväčšovať kontaktnú plochu s plieškom, pričom možno predpokladať že na konci vegetačnej sezóny ostanú zvyšky po plieškoch vrastené vo vnútri bazálnej časti rastlín. Pre zvýšenie účinku sme pliešky aplikovali do každej rastliny v dvoch miestach, približne 15 cm nad sebou, pričom prierezy smerovali kolmo na seba.

Kontrola

Kontrolu vysadených rajčiakov vykonávame priebežne. Dva týždne po aplikácii medených plieškov sa ošetrené i kontrolné sadenice javia veľmi dobre. Vidno že boli zdravé, vitálne, dobre prihnojené a zavlažené správnym spôsobom. Prvé plody sa začnú vytvárať už čoskoro. Ale porovnanie úspešnosti sa prejaví až po prvom tlaku chorôb, čo možno predpokladať až do letného obdobia. Dovtedy nám ostáva iba pozorovať a užívať si dopestované plody záhrady.

Aktuálne je 17. júna. Sadenice majú vyše metre, plody sa na nich utešene vyvíjajú. Príznaky napadnutia zatiaľ nie je poznať, napriek daždivému počasiu spred nedávna a tiež napriek tomu že už mi boli od známych hlásené. Isto tomuto hladkému priebehu napomohlo aj udržiavanie vzdušného porastu a najmä vybudovaný systém závlahy, vďaka ktorému nedochádza k ovlhčeniu listov. A práve ovlhčenie má na napadnutie hubovými chorobami významný vplyv. Pozorujeme ďalej, snáď sa tento rok choroby dočkáme…

Výsledky:

Počas celej sezóny sme pozorovali oba varianty. Nerobili sme na nich nijaké chemické ani nechemické ochranné zásahy, všetka letná starostlivosť sa sústredila čiste na pravidelné zalievanie a vylamovanie zálistkov. Koncom leta sa dostavil, tak ako sme predpokladali, tlak hubových chorôb. Tie sa nám naplno prejavili nielen na kontrolnom variante, ale tiež na variante ošetrenom medeným plieškom. A to samozrejme u všetkých testovaných rastlín.

Ostáva nám iba skonštatovať, že tento pokus sa nám napriek opakovaniu a celkovému zdokonalenie prevedenia v praxi neosvedčil ako fungujúci. Síce nám bol odporučený ako 100%-ne fungujúci, naše výsledky však svedčia o opaku.

K presvedčeniu o nefungovaní tejto metódy prispieva okrem samotného výsledku i skutočnosť, že okolo aplikovaného pliešku sa nám v priebehu leta vytvorila akási jazva, ktorou sa rastlina pred ním bráni. Jazvy sa dokonale zrástli a to tak, že pliešky neostali v rastlinách zarezané, ale skôr voľné a vytiahnuteľné.

Pokusy s touto formou aplikácie medi týmto uzatvárame. Veríme, že čoskoro natrafíme na iný jednoduchý a najmä ekologický spôsob ochrany, ktorý budeme môcť vyskúšať. V tomto vyzývame aj všetkých čitateľov, aby prispeli svojimi skúsenosťami. Najpresvedčivejšie z nich isto radi odskúšame aj v našich pokusoch.

Avatar photo
Je redaktorom časopisov Záhradkár, Doma v záhrade, USS Záhrada a Sady a vinice v ktorých sa zameriava hlavne na ovocinárske témy. Popri tom občasne prispieva aj do iných periodík. Aktívne sa venuje ovocinárskemu poradenstvu a propagácii ovocinárstva na stránke www.izahradkar.sk a na vlastnej stránke www.kohaplant.sk.

13 KOMENTÁROV

  1. Dobrý den,
    můžete po provedení testu uvést jaké množství mědi bylo obsaženo v plodech takto ošetřených rajčat? Děkuji. Z.M.

    • tak nad tymito rozbormi sa silno zamyslame. predpokladam ze ich aj koncom leta dame urobit. ale zrejme len v pripade ak pokus vypali pozitivne. v opacnom pripade to skutocne nema zmysel davat robit..

  2. Dobrý deň…prosil by som informáciu, kde sa dá kúpiť medený pliešok za účelom protiplesňovej ochrany sadeníc paradajok…Vami popisovaná ochrana sa mi pozdáva, len neviem zohnať ten medený pliešok….z nejakej elektrickej zostavy?

    • treba niekde v specializovanych predajniach pokukat. ja som ho mal od kamarata.. ale da sa i drotik pouzit, len to musi byt cista med. drotik sme pouzili v 2013-tom, pravdou je ze s plieskom bola lepsia a kvalitnejsia praca.

  3. Dobry den… Napadlo me, jestli by nebylo lepsi me deny plisek Dat ke korenum, aby se med uvolnovala do zeme a rostlin a ji mohla prijmout koreny… Podle mych vedomosti o medenem naradi by to mohlo lepe fungovat….

Pridaj komentár