Aj na tom najmenšom mieste možno postaviť fóliovník, ktorý prinesie úrodu. Či už ide o kúsok vybetónovanej terasy, trávnik vo dvore, alebo slnečný kút záhradky. Počuli ste už o mini fóliovníkoch?

Zvyčajne ich nájdete v kúte predajne, ktorá je vyhradená pre záhradkárov a domácich majstrov. V neveľkej škatuli sa ukrýva skladačka, z ktorej pod šikovnými rukami v priebehu desiatok minút vyrastie fóliový domček s niekoľkými policami.

Tento malý svet je výzvou pre každého, ktoDSC_8519-08 sa teší na pestovanie kvetov, zeleninových priesad a plodovej zeleniny. Vytvorí malú klimatickú bunku, ktorá zaženie vrtochy počasia a poskytne priestor pre záhradkársku sezónu, ktorá sa ťahá od včasnej jari do pozdnej jesene.

Mini fóliovník Lidl Florabest 94369

Ak sledujete ponuku spotrebného tovaru v obchodnej sieti Lidl, určite vám neunikli malé fóliovníky Florabest, ktoré sú určené pre tých fanúšikov záhradkárstva, ktorí nemajú primnoho priestoru pre pestovanie. Preto sme sa rozhodli jeden z nich preveriť počas pestovateľskej sezóne v praktickej záhrade, aby sme zdokumentovali koľko úrody možno z malej plochy očakávať.DSC_8521-07

Začíname preto drobným predstavením a jeho stavbou. Fóliovník má pôdorys 140×140 centimetrov a výšku dva metre. Zostavený je z ľahkých rúrkových profilov, ktoré sú pospájané kovovými dielcami. K tomu všetkému patrí štvorica drôtených políc so zaťažiteľnosťou 20 kilogramov, fóliová plachta zosilnená textilnými vláknami a sada ukotvovacích kolíkov a šnúr.

Letmý pohľad do návodu a na vrecúška so stavebnými dielcami dáva poznať, že máme v rukách stavebnicu, ktorá je podobná tým, z ktorých možno zostaviť polykarbonátový skleník. Všetky dielce sú značené písmenami, v skupinách sú balené vo vrecúškach a všetko musí do seba zapadnúť na prvý krát. Ideme na to.

Prehliadka dielcov

Zorientovať sa v stavebných súčiastkaDSC_8526-01ch nezaberie mnoho času, takže neexistuje žiadny priestor pre omyly. Čo je oblé patrí na strechu, zvyšok tvoria rúrky rôznych dĺžok a spojky. Rúrky s otvormi pre ukotvenie patria na spodný obvodový rám, spojky vždy ukazujú smer, kde bude nasledovať ďalšie poschodie.

Tak ako pri skleníkoch, i pri mini fóliovníku platí, že skladať ho na rovnej ploche – hoci aj betónovej – je to najlepšie rozhodnutie. Všetko bude sedieť v uhloch a žiadne z častí nebude treba presviedčať, že tu i tam miestami chýba niekoľko centimetrov iba preto, že sa niečo uvoľnilo alebo jednoducho nesedí.

Celú stavbu možno zvládnuť bez pomocníka, šikovný domáci majster nebude potrebovať viac ako 30 minút času.

Postupne zdola nahorDSC_8532-02

Je praktické, najprv ukladať súčiastky nasucho jednu vedľa druhej, bez spájania. To vytvorí dokonalý prehľad o tom, ako bude základňa fóliovníka vyzerať a na ktorých miestach budú smerovať rúrky nahor. Spojky i rúrky majú na spojoch drobnú vôľu, inde sú zasa trochu pritesné. Podľa toho, aký hrubý je nános farby na koncoch. Preto sa vyplatí každý spoj prekontrolovať, či je dostatočne zatlačený.

Vďaka ľahkej konštrukcii rastú jednotlivé poschodia jedno za druhým. Spodný rad políc je úplne rovnaký s vrchným, jediné čo sa líši je stredová spDSC_8541-03ojka, od ktorej už rám nahor nepokračuje. Ak sa zdá, že niektoré police nesedia úplne tak ako by mali, je to preto že sa pri preprave trochu stlačili či roztiahli. Stačí ich jemne prihnúť a sú na mieste. Najlepšie je nechať si túto prácu nakoniec.

Vrchný rám dá voľnej konštrukcii fóliovníka trochu tuhosti a o málo sa to ešte zlepší vo chvíli, keď pribudnú na vrchnej strane strešné dielce. I keď vyzerajú všetky tri rovnako, na tom strednom by mali byť vŕtané dve dierky. To preto, že rebrá sú spojené drôtenými výstuhami.

Obliecť a ukotviť

Obliekanie do fólie možno vyzerá na prvý pohľad ako riadna výzva, v skutočnosti sa však v továrni postarali o to, aby všetko sadlo. Rozopnete dviDSC_8556-05erka, nahodíte plachtu hore na rám a zladíte špice na štítoch, Potom už stačí len sťahovať nadol a sledovať rohy. Práve v nich sú vo vnútri všité šnúry pre viazanie v mieste rohových výstuh.  Ak sa zdá, že rám je priveľký, určite len kdesi zostala nedostatočne zasunutá rúrka.

Ak prvá skúška zipsov odhalí, že všetko sedí ako má, je tu ešte okienko naproti dverám. obe možno zaistiť v otvorenej polohe, aby sa malý priestor vo vnútri fóliovníka neprehrieval.

Pri umiestňovaní je dobré myslieť na to, že rám a spojky majú iba obmedzenú húževnatosť, aby mohli odolávať nadmernej záťaži. Preto sa vyplatí terén pod fóliovníkom zrovnať, aby stál rám na rovnej ploche. Iba tak sa rozloží jeho váha rovnomerne.

DSC_8568-06Stanové kolíky a šnúry sú už iba poistkou proti vetru. Ukotvia fóliovník na mieste, ak na seba nepreberú bremeno hrantíky a kvetináče na policiach.

Prvé pocity

Útla, ľahká konštrukcia nemá za úlohu vytvoriť nedobytný bunker, ktorý znesie nápor víchrice a odolá hrubej snehovej pokrývke. Pripomína klimatizačnú bunku, ktorá bola populárna v 80-tych rokoch v radoch záhradkárov. Tentokrát však vo väčšom formáte a s plným komfortom, ktorý je známy z fóliovníkov.

My budeme v priebehu sezóny pod horami sledovať aký úžitok prinesie a vy budete s nami pri tom.

Partnerom tohto zbierania skúseností je obchodná sieť Lidl, ktorá pravidelne pripravuje ponuky spotrebného tovaru pre záhradkárov.

DSC_8566-550

Je redaktorom víkendovej prílohy denníka SME, kde sa venuje témam dom, dvor, dielňa, záhrada. Záhradkárske a drobnochovateľské články publikuje v časopisoch Doma v záhrade, USS Záhrada, Recepty Prima Nápadů a Zahradnická kuchařka, o skúsenosti získané pri práci v dielni a na stavbe sa s čitateľmi delí v časopise Urob si sám. Aktívne prispieva i do časopisov Môj Dom a Tvorivé ekoBývanie.

5 KOMENTÁROV

  1. Po roku uživania Mini foliovníka LIDL Florabest 94369 došlo nechtiac k značnému poškodeniu folie
    a tým foliovník je pre tento rok nepoužiteľný.Som bol velmi spokojný s jeho využítím v roko 2016.
    Chcel by som radu a pomoc kde a u koho by som si mohol objednať novu foliu.
    S pozdravom Daniel.

  2. Tiež som mal problém so životnosťou fólie. Fóliu je možné objednať zo zahraničia. Napríklad cez aliexpress, alebo niektorý z čínskych e-shopov. Treba si ale dôkladne skontrolovať rozmery ponúkanej fólie. Aktuálne sa cena pohybuje okolo 30Eur aj s poštovným. Celý fóliovník som za túto cenu videl aj v posezónnom výpredaji v Lidli, takže je to na zváženie

Pridaj komentár