„Já to jen nadzvednu, praštím tím o zem a pak už jen řídím.“ – vtipkoval kedysi  postarší svák o motyke s gumovou rúčkou. Vždy si na neho spomeniem keď ma unavuje okopávanie.

Bavil som sa na tomto starom vtipe aj pred pár dňami, keď som pripravoval udupanú pôdu v skleníku pre výsev jesennej zeleniny. Tentokrát však motyka zostala opretá v kôlni. Bol som zvedavý či takúto prácu zastane malý elektrický kultivátor zo supermarketu.

Pôda v záhrade je ťažká, ílovitá, avšak v priebehu rokov som ju bohato zásobil prehnitým hnojom spod králikov, kúr, holubov a oviec. Miestami sú zvyšky nevyzbieraných kameňov, je to zem ktorá pýta ešte roky zveľaďovania. Niet divu že sa pri rýľovaní či okopávaní na nej každý rýchlo vyšťaví. Sto razy lepšie je rýľovať ju ako motykou rozbíjať na drobné hrudky.

Motyka zo škatule, ktorú stačí „karovať“

V Lidli sa vždy v jarnej a jesennej sezóne objaví kultivátor Florabest FGH 710. Ľudia mu hovoria motorová motyčka a ja som mal vždy pocit že práve toto je práca ktorá by sa dala od neho očakávať. Rozbaľujem preto škatuľu aby som získal skúsenosti o ktoré sa môžem podeliť.

Stačí len skrutkami upevniť hliníkové profily rukoväte, zatiahnuť samorezky do plastovej spevňujúcej priečky a stroj je pripravený na použitie. Na víkendové použitie sa javí byť na prvý pohľad fajn. V návode som sa nedočítal nič, čo by som vopred netušil. Treba byť opatrný, nepreťažovať motor a pracovať s citom.

Hriadka v skleníku

Prerýľovať skleník 2,8×3,5 metra nezaberie mnoho času. Všade zostali  hrubé a ťažké hrudy vlhkej zeminy. Nerovný, narýchlo zrýľovaný terén obkolesený rámom skleníka nie je tým najvhodnejším miestom pre zbieranie prvých skúseností, je to však prvá výzva pred ktorou som sa objavil.

Ako funguje elektrická motyčka? Rotujúce nože sa snažia rolovať vpred, avšak ak ich človek rukoväťou usmerní, začnú sa zakopávať do zeme. Vkĺznu približne 15 centimetrov pod terén, kým kovový kryt umiestnený nad nimi nezafunguje ako nárazník. V hriadke vznikne bubon okolo ktorého sa nahromadí zem rozsekaná na hrudky.

Taktikou nie je tlačiť kultivátor pred sebou, ale ťahať ho na dosah svojich rúk k sebe. Vtedy sa motyčky automaticky noria do zeminy a rozbíjajú ju na menšie časti. Čím menšie hrudky sú, tým menej sa drvia pretože sa dokážu uhýbať.

V ťažkej zemi prepletenej steblami slamy som mal pocit, že motyčka nerobí väčšiu prácu ako tú na ktorú bola stavaná. Zem bola pri každom prejazde o poznanie kyprejšia. Po prezvdušnení vystúpila v skleníku o 10 centimetrov vyššie. Trvalo približne 15 minút kým som sa dostal do štádia keď zemina prestala meniť svoju štruktúru.

Vyrobil som kopce, jamy, avšak keď som ich zrovnal hrabľami bolo mi jasné že takto sa mi záhon zatiaľ nikdy nepodarilo pripraviť. Aj keď hrudky boli väčšie akoby som si želal, predsa len tá vzdušnosť ma dostala. Za rovnaký čas by som neporozbíjal ani prvý meter.

Prvé pocity sú kladné

Ušetril som námahu, čas a pripravil som na výsev hriadku tak, akoby sa mi to ručne nikdy nebolo podarilo. Ide o stroj od ktorého nemožno čakať že ním človek na jeden záťah upraví niekoľko árov záhrady. Pokiaľ však ide o hriadku, niet rýchlejšej prípravy ako vytiahnuť kultivátor z kôlne a pripojiť ho k predlžovačke. Za tú kyprú zem to stojí. Či už ide o hriadku pre mrkvu, cibuľu alebo kaleráb.

S ľahkou pôdou si rozumie

Pred domom kde bola kedysi pri jeho stavbe vápenná jama a hromada piesku je dodnes zemina ľahká, piesčitá. Darí sa v nej aj cibuli, cesnaku, ktoré jej vzdušnosť milujú. Ako som predpokladal, kultivátor si s ňou poradil s ľahkosťou a dokázal ju spracovať na úplne jemné hrudky.

V ľahkej zemine bez akýchkoľvek príprav preniká kultivátor do hĺbky a zanecháva za sebou výrazne vlnitejší terén. Presúva zeminu z miesta na miesto, čosi vyhadzuje mimo hriadok ale za extrémne krátky čas spraví toľko práce, koľko by nezvládli ani traja okopávači.

Myslím si, že aj úplne uchodenú a vyschnutú zem by dokázal spracovať bez náznakov záťaže. I tu som z času na čas narazil na okrúhliaky, jeden z nich sa zasekol medzi nožom a krytom prevodovky. Keďže rukou nemožno nože pretočiť, musel som ho jemne vybiť kladivom.

Vo vyvýšenom záhone

S kultivátorom som zabehol aj do vyvýšeného záhonu v ktorom je pôda vlhká, ťažká avšak pravidelne udržiavaná. Jemné hrudky ktoré zostávali za jeho prácou ma prekvapili. Kým v skleníku som sa nedostal pod frakciu 3-5 cm, tu to šlo bez problému. Pripisujem to vyššej vlhkosti a nulovej príprave pôdy.

Kultivátor si ako pôdna fréza vrstvu po vrstve urezával uľahnutú zeminu a sekal ju nadrobno. Okrem hrabania bolo potrebné pozmetať zeminu späť do záhonu, ale to je minimálny trest za uľahčenie práce.

Spravila to, čo Terra nezvládla

Rozhádzal som v záhrade 10-centimetrovú vrstvu starého kompostu s očakávaním, že mi ju známy zapracuje do pôdy jednonápravovým traktoríkom Terra Vari. Skončilo to komicky. Bubon kultivátora sa plnil mazľavým kompostom a jeho nože sa šmýkali po povrchu uľahnutej zeme bez väčšej snahy zarývať sa do nej. Po hodinke práce to skončilo s prekypreným kompostom, avšak s nespracovanou pôdou.

Najprv som si vravel že to nechám premrznúť a uvidím. Avšak nedalo mi a keď som elektrickým kultivátorom pripravoval v záhrade holú časť zeminy pod cesnak, zašiel som aj do hnojenej zóny. Na moje prekvapenie šla práca rovnako hladko ako vo vyvýšenom záhone.

Nože sa zarezávali cez kompost do vlhkej pôdy premiešavali ju s organickou hmotou tak, že vznikla po zhrabaní hladká plocha s jemným hrudkovaním. Stalo sa to, čo som v minulých rokoch nikdy dosiahnuť nevedel. Rozložené zvyšky slamy, tráv a záhradného odpadu sa zmiešali s pôdou. Myslím že to bude prínosom. Ťažký íl by sa vďaka dobrému premiešaniu s kompostom mohol stať náchylný na rozpadávanie do hrudiek a nemusel by robiť prísušky.

Nové hodnotenie stroja

Kultivátoru Florabest FGH 710 z Lidlu a možno aj každému podobnému svedčí vlhká zem bez predchádzajúcej prípravy bez ohľadu na to či je ľahká alebo ťažká, zlievavá. Stroj beží svojim tempom a pomaly si frézuje materiál, ktorý následne drví rotujúcimi nožmi.

Druh zeminy má vplyv iba na jeho pracovné tempo. Kým niekto stihne prebehnúť pol záhradky, iný bude ešte len na svojej prvej hriadke pred výsadbou. Oslovuje ma dobré premiešavanie zeminy so zeleným hnojením či s kompostom a hnojom. Zostanú zapracované vo vrchnej časti zeminy a tak sa zlepší záhrevnosť pôdy a jej vlastnosti.

So zbieraním skúseností samozrejme nekončím. Ešte sa nájdu ďalšie príležitosti.

 

Je redaktorom víkendovej prílohy denníka SME, kde sa venuje témam dom, dvor, dielňa, záhrada. Záhradkárske a drobnochovateľské články publikuje v časopisoch Doma v záhrade, USS Záhrada, Recepty Prima Nápadů a Zahradnická kuchařka, o skúsenosti získané pri práci v dielni a na stavbe sa s čitateľmi delí v časopise Urob si sám. Aktívne prispieva i do časopisov Môj Dom a Tvorivé ekoBývanie.

21 KOMENTÁROV

 1. Škoda, že sa nemôžem dopátrať k solídnemu zoznamu náhradných dielov s presnými objednávacími číslami. Napr. uhlíky pre elektromotor.

 2. Neviem, či mám presne tento typ, ale podľa obrázka je to určite on. Kúpil som ho už dávnejšie v Lidli Prešov. Včera mi odišla prevodovka, presnejšie ozubené mosadzné koliesko. Zistil som to po rozobratí prevodovky. Ide to veľmi jednoducho. Bol som však prekvapený, že prevodovka nie je nijako mazaná. Stávalo sa, že sa veľmi rýchlo celá prevodovka nahriala. Mne by v prevodovke ako mazivo pasovala nejaká plastickejšia vazelina, napr. tá, ktorú sme dávali do vodného čerpadla na škodovke.
  Je možne zohnať náhradné mosadzné ozubené koliesko do tejto prevodovky? Keď nie, tak kúpim aj celú prevodovku.
  Aj napriek tejto poruche si tento kultivátor veľmi pochvaľujem a nemenil by som ho.
  S pozdravom L.P.

  • Dobrý deň – Lidl dáva 3-ročnú záruku na kultivátory, takže ak máte bloček a neprešla ešte záručná doba, určite sa dá reklamovať. Ak už prešli tri roky od kúpy, potom náhradné diely sú dostupné.

   Ozubené koliesko prevodovky má objednacie číslo 76104214 a stojí 27,22€. Vie ho dodať prievizská firma Werco (diely@werco.sk, +421 465 420 320 kl. 25). Za dobierku účtujú 4,50€

 3. Dobry den.
  Skusal som to tiez v skleniku 🙁
  Čo hovoria skla vášho sklenika na odlietavajúce kamienky do ďaleka spod nožov kultivatora?

  • Kultivátor robí neporiadok, to je pravda. V polykarbonátovom skleníku je to však jedno, tam to nemá žiadny vplyv. V sklenom by som sa možno trošku bál a oprel by som tam nejaký polystyrén.

 4. Dobrý den,rada by som vedela či sa ešte dá niekde kúpit dodatočne Záhradný kultivátor ak už nieje v ponuke Lidlu (po skončení akcie)

 5. Dobrý deň, došiel mi kultivátor s výkonom 1500W Dnes som ho skúšal na malej hriadke, ktorá bola asi pred mesiacom (po vybratí skorých zemiakov) zrýľovaná a nepracoval ako som si predstavoval.
  Buď len bežal po povrchu, alebo sa zahrabal na mieste.
  Moja základná otázka znie: stroj sa má samovoľne pohybovať záberom lopatiek vpred a obsluha pri tom len reguluje hľbku, resp. stroj rotuje na mieste a obsluha ho musí primerane tlačiť (teda ako pohyb s fúrikom) alebo stroj sa rotáciou zahrabe a treba s ním pomaly cúvať??? Ďakujem

 6. Ak ho tlačíte, tak skáče , ak s ním cúvate tak dostáva zabrať. Mne vydržala prevodovka, ktorá je zaliata prevodovým olejom cca 1 ár = 100 m2 a zodral som mosadzné ozubené koliesko. Za 27€ si dám záhradku prekopať nejakému mládencovi…

 7. Tento kultivátor mám asi štyri roky a teraz mi vynecháva,teda zapne a preruší.Držím vypínač stlačený a po chvíľke znova zapne a vypne.Aká môže byť porucha.Kábel je v poriadku.Od 23.3. tento kultivátor mali v Lidklli,nekúpil som ho,neviete,či ho ešte budú ponúkať toho roku?Ďakujem.

 8. Kúpil som tento kultivátor do novej záhrady, kde máme aj elektrinu a neviem si ho vynachváliť. Ako človek s chorou chbrticou uvítam každú pomoc a táto elektrická motyka mi pomohla pripraviť za krátku chvíľu dva záhony po 14 m2, zkultivoval som plochu, kde rástla nízka tráva, do hĺbky 15 cm a teraz tam rastie zelenina, pod mulčom. Tento rok som spravil aj vyvýšený záhon a na budúcu jar ho môžem opäť prekopať kultivátororm, urýchli a uľahčí to prácu.

 9. Hľadám zapojenie vypínača v tomto kultivátore. Otec ho rozobral a nechal mi len kábliky. Ak by mi s tým niekto vedel pomôcť, bol by som mu vďačný.

 10. našiel som len tento starý príspevok,vie niekto poradiť aký olej ide do prevodovky,kúpil rotavátor niekde v recenzii upozorňovali že treba skontrolovať či je tam mazivo.lebo že tam nedávajú,dík za radu

Pridaj komentár