Možno ste to ako inšpiráciu videli na fotkách mnohokrát. Na stene visí rám obrazu a z neho vyrastajú rôzne druhy skalničiek. Je to kreatívna pestovateľská nádoba s potenciálom, alebo je to iba dizajnérske klišé vyrobené iba pre jedno fotografovanie či vernisáž?

Rozhodol som sa pozrieť na takýto živý obraz z blízka a zdokumentovať jeho životnú púť v priebehu sezón. Výroba prototypu mi nezabrala mnoho času. S akou radosťou som vchádzal do dielne, s rovnakou som vychádzal von.

Dno zo sololitu, bočnice zo smrekových dosiek. Všetko zlepené vodeodolným lepidlom Duvilax D3 Rapid a poistené klinčekmi s dĺžkou 30 mm. Len dosky som vzájomne previazal skrutkami, ak by malo drevo chuť prehýbať sa.

Sololitu voda nesvedčí a preto som sa rozhodol pre poistku. Vnútorný priestor som štetcom povytieral silikónom, ktorý Ceresit predáva pod názvom AquaBlock. Používam ho na striešky hotelov pre samotárky, ba takmer na čokoľvek čomu nesvedčí dážď.

Výroba rámu je už iba čerešnička na torte. Štyri dosky spojené drevenými kolíkmi, prebrúsené a jemne ofrézované. K rubovej časti pripevnené králičie pletivo. Očko na zavesenie, farebný náter a hotovo.

 

Výsadba

Vnútro som naplnil zmesou riečneho štrku s prevahou piesku s malým prídavkom rašeliny. Navrch naukladal mach ktorý som zoškrabal v hore špachtľou zo skál. Už len priklincovať veko a môže sa začať.

Sortiment skalničiek je skromný. Čo som našiel na kamennej hrádzi, to som osadil do otvorov v pletive. Niektoré som kliešťami prestrihal na väčšie, iné som rozťahoval skrutkovačom či fixkou, aby som sa dnu dostal malými korienkami skalničiek.

Výsledok je zatiaľ taký, ako ho možno vidieť na fotografiách. Určite spravím ešte ďalšie, chce to len pohľadať v prírode ďalšie druhy skalničiek. Ideálne sú drobné, kompaktné rastlinky, ktoré tvoria koberce. Postupne by mohli prerásť cez mach a pletivo.

 

ĎALŠIE PLÁNY:

  • Zdokumentovať zapestovanie rámika
  • Zaznamenať ďalšie rozrastanie
  • Odskúšať prezimovanie a štart v novej sezóne
Je redaktorom víkendovej prílohy denníka SME, kde sa venuje témam dom, dvor, dielňa, záhrada. Záhradkárske a drobnochovateľské články publikuje v časopisoch Doma v záhrade, USS Záhrada, Recepty Prima Nápadů a Zahradnická kuchařka, o skúsenosti získané pri práci v dielni a na stavbe sa s čitateľmi delí v časopise Urob si sám. Aktívne prispieva i do časopisov Môj Dom a Tvorivé ekoBývanie.

1 komentár

Pridaj komentár