Nájdete ju takmer  v každých domácich potrebách. Krieda proti hmyzu sľubuje vysokú účinnosť proti mravcom a inému lezúcemu hmyzu. Dá sa na ňu spoľahnúť, alebo nie?

Mravce dokážu v záhradke narobiť na ovocných stromkoch a kríčkoch riadnu neplechu. Pestujú kolónie vošiek a vytláčajú všetkých predátorov, ktorí sa nimi živia. Výsledkom sú zvinuté listy na ovocných stromkoch,  pokrčené rastové vrcholy ríbezlí a nabublané listy s typickým fialovým prefarbením.

Mravce na svojej tradičnej cestičke

Cez bielu líniu neprejdú

S kriedami experimentujem už druhú sezónu. Osvedčilo sa mi na kmienkoch stromkov a výhonoch ríbezlí a egrešov maľovať kriedou bariéry. Robím ich niekoľko centimetrov široké a vždy v dvoch radoch nad sebou. Ak je stromček uviazaný o kolík, rovnakú bariéru treba vytvoriť aj na ňom.

Neskúsené mravce sa pokúšajú hľadať cestičky ktorými by sa kriede vyhli, ak však zistia že niet inej možnosti, prechádzajú bielou líniou. Stačí niekoľko krokov a mravce padajú k zemi a po niekoľkých minútach v aktívnom pohybe hynú. Akoby ich prášok z kriedy spaľoval.

Účinok si takáto kresba v suchom počasí zachováva približne dva týždne. Postupne opadnú zrniečka kriedy a bariéra prestáva fungovať. Situácia je iná keď sa priženie dážď. Po každom daždi sa musím k stromkom vracať aby som opätovne línie obnovil. Ak zabudnem, mravce sú späť.

Krieda obsahuje insekticíd deltametrín, ktorý si nevyberá hmyz ktorý zahubí. Zdá sa však, že na ovocných stromkoch sú jediným aktívne lezúcim hmyzom v spodnej časti kmeňa výhradne mravce.

 

Lepidlo sa neosvedčilo

Po kriede som siahol po zlých výsledkoch s lepidlom na hmyz Chemstop, ktoré som nanášal na prúžok obväzu okolo kmienka. I keď bol lep v dobe upotrebiteľnosti a dôkladne som ho na podklad nanášal, mravce už po niekoľkých hodinách nemali problém po lepidle prechádzať.

Kriedu preto môžem odporúčať ako fungujúcu bariéru. Aby však ochránila ovocné stromy pred aktivitou mravcov farmárov, vyžaduje neustálu kontrolu a obnovu.

Je redaktorom víkendovej prílohy denníka SME, kde sa venuje témam dom, dvor, dielňa, záhrada. Záhradkárske a drobnochovateľské články publikuje v časopisoch Doma v záhrade, USS Záhrada, Recepty Prima Nápadů a Zahradnická kuchařka, o skúsenosti získané pri práci v dielni a na stavbe sa s čitateľmi delí v časopise Urob si sám. Aktívne prispieva i do časopisov Môj Dom a Tvorivé ekoBývanie.

16 KOMENTÁROV

 1. ja bezvýhradne používam lepivé pásy, také obojstranné lepiace pásky ktoré oblepím na jar okolo každého kmeňa. Teraz po 2 mesiacoch sú úplne černe od hmyzu čo chcel prejsť do koruny, tak ich idem vymeníť, ale ešte som to nerobil viackrát ako 2x do roka. A vošky žiadne a môže pršať a stále lepí.

  • ono komplikáciou je, že kmene väčšinou nie sú ideálne hladké, kôra je nerovnomerne krivá. vďaka tomu sa mi stávalo keď som to kedysi skúšal, že to mravce dokázali podliezť. pravdou je, že v tej dobe ešte obojstranné pásky neboli bežnou záležitosťou a v záhradkárskych potrebách myslím nie sú dodnes. tiež ma bude zaujímať zdroj.. a vďaka za zaujímavé témy priatelia.. =;o))

  • No ja som mal aj obojstranne lepiace pasky, aj jednostranne a skusil som ich aj natriet lepidlom zo zahradkarstva. Najprv sa vzdy chytili muchy. Ked kora nebola hlaka, tak pod nerovnostami presli mravce co nosia hore na stromy vosky.Lepidlo mi tak znicilo koru na stromoch, ze som myslel ze stromy skoncia. Cca 5 rokov im trvala revitalozacia kory. Najviac mi pomohla krieda .Aj na hmyz aj obycajna. Presne podla popisu tu v radach. CCa 5 cm a bolo to vyriesene. Pred tym som postriekal voci voskam a bolo vymalovane. Ked mravce nasli kriedu, zacalo vojenske cvicenieJediny problem boli dazde, ale v tedy ani mravce nebehali. Premalovavanie som robil ked som videl stratu farby na kmeni a vzdy na noc, aby bolo ranne prekvapenie :-)) 100% uspesnost

 2. Viete ma nasmerovať na tie správne? Ja som si naivne myslel že Chemstop bude fungovať ako sľubuje jeho výrobca avšak bol som sklamaný. Lepidlo by mohlo riešiť problém so zmazávaním kriedy pri daždi. Rád by som to vyskúšal.

 3. Zdravím, ja som na strom na jar nalepil obojstrannu pásku a na vrchnú časť som natrel lepidli kúpené v záhradkárskych potrebách. Lepí neskutočne(hlavne prsty nie a nie očistiť). Po daždoch lepí stále perfektne a nemal som vôbec vošky. Na budúci rok rozmýšlam že si kúpim originál lepiacu pásku na hmyz a uvidím.

 4. Dobrý deň, ja mam osvedčené proti voškám orechový vyvar. Používam ho už niekoľko rokov a vošky nemám. Asi vedro orechových listov, suchých, alebo čerstvých zalejem 5l vriacej vody, nechám do druhého dňa vylúhovať a potom scedím. Pridám kávovú lyžičku jari ako zmáčalo a postrek je hotový. Postrek aplikujem raz do mesiaca a po voškách ani stopy. Aj keď sú stačí ich postriekať a oni zmiznú.

  Ďalšie čo sa mi osvedčilo je vata alebo bavlna pokvapkaná obyčajnou sviečkou, parafínom. Pre mravce je to obrovská barieira a neprechádzajú cez ňu. Tak sa mi podarilo behom týždňa presťahovať mravenisko na iné miesto. Ak takúto bavlnu dáte napr okolo kuchynskej linky mravce na ňu nepôjdu.

 5. takto vymieňať skúsenosti a radiť si navzájom je super nápad. Čo sa týka kriedy a lepidla proti mravcom tak to je výborný reklamný trik ale bez akéhokoľvek účinku. Mám záujem o kontakt kde ss dajú kúpiť tie lepiace pásy a ich presný názov. Vďaka

 6. osvecena kombinacia su Lepové pásy Stromset. a ked po cca mesiaci vyschnu, tak na to natriem CHEMSTOP-ECOFIX. to vydrzi do konca sezony. alternativa je maliarska paska a na nu Chemstop. ten Chemstop treba dat v hrubsej vrstve a ziaden problem. len po koseni skontrolovat, ci sa na to nenalepila trava a mravce nelezu cez nu…

 7. Ja už minimálne 3-4 roky používam Chemstop iba na broskyne a darí sa mi oneskoriť výskyt vošiek (niektoré vošky asi neskôr priletia) a niekedy sa ani nevyskytnú. Lepové pásy sa mi neosvedčili, zle držia na kmeni, šmýkajú sa po ňom pri uväzovaní. Tak dávam lepidlo priamo na kôru. Nevyzerá to esteticky, ale účinkuje to. Ak je miesto zanesené, tak tam dám ďalšiu vrstvu a mám pokoj. Broskyne nestriekam proti voškám, kým iné ovocné stromy sa striekajú proti rôznym škodcom a zároveň sa tým obmedzuje aj výskyt vošiek.
  Inak táto relácia (rubrika) sa mi páči. Budem ju často navštevovať a odporučím ju aj iným záhradkárom. Nech sa Vám darí udržať ju dlho pri život, lebo takéto osobné skúsenosti sú niekedy cennejšie ako články v časopisoch.
  PS: Ešte jedna rada proti voškám. Jedna známa používa popol z dreva proti voškám na ríbezliach. Týmto popolom posype ríbezle a vraj to nejakým spôsobom likviduje vošky. Asi sa im ucpú dýchacie otvory. Ja to nemám vyskúšané.

  • Ďakujem za vaše postrehy a rady. Vzbudili ste vo mne zvedavosť vyskúšať s odstupom dvoch rokov Chemstop Ecofix, aby som napravil pôvodnú skúsenosť o ktorej píšem v článku. Je dôležité nezatrpknúť pri prvom neúspechu a hľadať príčiny zlyhaní. Tak ako je tomu v ostatných projektoch.

   Želám vám mnoho úspechov v záhradke, skúsim aj ten drevný popol. Ja som sa s podobnou informáciou stretol v súvislosti so skočkami.

 8. dobry den,

  ja som tiez vyskusal lepiace pasiky, ale po dvoch dazdoch uz boli neucinne… a tak som sa vratil k staremu dobremu Chemstopu – este v zahradke starych robicov sme ho pouzivali….
  castokrat vydrzi aj viac sezon a obcas sa prilepim aj ja 🙂
  na jar vzdy skontrolujem a podla potreby pretriem – taky trik nechajte ho na slniecku „prehriat“ bude a lahsie rozotierat a aj tensia vrstva bude postacovat

  pekny den

  • Ja mám ten problém s Chemstopom, že jednoducho na strome nelepí ako by mal. Mravce cez neho po pár dňoch prechádzajú plynule. Možno spravili chybnú várku lepidla, musím skúsiť s odstupom času znova.

 9. Lepiace pásy, alebo lepidlá používam aj ja a fungujú, ale nedávam ich priamo na kmeň. Okolo kmeňa uviažem najprv pás bielej izolačnej podložky čo sa dáva pod parkety – je to taká penová podložka, takže tou vyriešim nerovnosti a zabránim podliezaniu – pena sa uviazaním vtlačí to medzier v kôre. Na to natieram lep, alebo dám lepiaci pás. Ak máte problém so špinou, alebo prachom, skúste nad to uviazať z pevného igelitu lievik otočený dolu, ktorý to ochráni. V prípade menších stromov PET fľašu – urobte z nej lievik, prerežte ho, aby ste ho mohli prevliecť okolo kmienka (väčší otvor bude smerovať k zemi) a pripevnite tak, aby pás zostal schovaný pod lievikom. Aj menej múch sa prilepí a pod. Dá sa to použiť aj na ochranu kriedy pred dažďom.

 10. V Asustrali som videl ako na každom kmeni viniča bol špagátom obmotaný chuchvalec vaty proti mravcom. Nechcelo sa mi veriť že je to také jednoduché.

Pridaj komentár