Je možné nasťahovať do záhrady včely samotárky, aby pomohli opeliť plodovú zeleninu, fazuľu a ovocné stromky? Propagátori hmyzích hotelov tvrdia, že áno. Stačí vraj vyrobiť útulok a oni ho nájdu.

Rozhodol som sa zistiť, či skutočne možno od niekoľkých dier očakávať úspech a bzučanie krídel nad každým rozkvitnutým kvetom. V daždivom počasí i v slnečný deň. Samotárky sú vraj usilovnejšie ako včely medonosné a zostávajú verné svojmu rodisku.

Prečítal som na internete desiatky článkov a všetky sa zhodujú v tom istom. Existujú dva druhy samotárok. Jedny si vyhľadávajú otvory v dreve a možno sa s nimi stretnúť kdekoľvek. Tie druhé vyhľadávajú hlinu, murivo či pórovité kamene. Svoje vajíčka kladú práve do nich. V oboch prípadoch na veľkosti otvorov záleží. Bunky s vajíčkami začnú budovať iba vtedy, ak sa im priemer otvoru bude pozdávať.

Hmyzí hotel prvý

Vybudovať útočisko pre samotárky nie je zložité. Z niekoľkých dosák som vytvoril rám, ktorý som naplnil rôznymi materiálmi. Hĺbil som otvory do porfixu, ale aj do odrezkov zo starých trámov. Pridal som dokonca aj drobné borové šišky, ktoré som ukryl za pletivo.

Otvory vŕtané v smere vlákien sú strapaté a nepôsobia príliš vábne. Rovnako je obmedzujúca dĺžka vrtákov. Je preto zbytočné siahnuť po dreve s hĺbkou 10cm, ak sa vrták nedostane hlbšie ako 4-5 centimetrov.

Tak či onak, výrobu zvládne každý. Čo však na to včielky samotárky?

 

Včely prichádzajú

Aj keď som včelník namontoval až v druhej polovici leta, nezostal nepovšimnutý. Objavili ho drobné včielky, ktoré si vybrali pre kladenie vajíčok otvory s priemermi 3 a 4 milimetre. Postupne prechádzali jednu dieru za druhou a opakovane sa vracali na miesto. Výsledkom boli diery zaviečkované živicou a pilinami, ktoré sa na jar v budúcom roku postupne začali otvárať.

Jarné mesiace tohto roka priniesli novú skúsenosť. Do práce sa pustili včely, ktoré si vyberali veľké otvory s priemerom od 7 do 10 milimetrov. Po nakladení vajíčok začali upchávať vchody hlinou, ktorú našli v bezprostrednej blízkosti.

Porfix zostal nepovšimnutý, včely sa sústredili výhradne na drevo. Či lienky alebo zlatoočky zimovali v šiškách netuším. Isté však je, že vtáčatá o skúmanie hmyzieho hotela záujem neprejavili.

Včelník druhý

Po úspechu prvého včelníka som sa rozhodol vyrobiť ďalší. Tentokrát som vyrobil drážky v doskách. Nakrátil som ich, zlepil dovedna a dal im striešku. Výroba je rýchla, otvory sú hlboké a z odpadového dreva možno narobiť takéto domčeky v rekordnom čase.

Zatiaľ je včelník bez obsadenia, predpokladám však že sa v priebehu sezóny zaplní. Zdá sa, že hlbšie otvory by mohli byť pre samotárky atraktívnejšie. Na jedno miesto dokážu naklásť viac vajíčok ako do otvoru plytkého.

Či sa však nasťahujú zatiaľ nie je zrejmé. Nový včelník visí na plote iba niekoľko dní.

 

Zber na lúke

Ak sú samotárky verné miestu kde sa vyliahnu, pritiahnuť ich do záhrady by nemalo byť zložité. Stačí iba vyvesiť prázdny včelník kdesi na lúku na začiatku sezóny a pred zimou si ho preniesť do svojej vlastnej záhrady.

Vznikne tak nová komunita, ktorá na mieste zotrvá, ak bude mať dostatok potravy. Takto to skúsim aj ja, aby som dosiahol pestrosť druhov vo dvore. Zatiaľ sa zdá, že som mal šťastie iba na dva druhy z tisícov.

Je redaktorom víkendovej prílohy denníka SME, kde sa venuje témam dom, dvor, dielňa, záhrada. Záhradkárske a drobnochovateľské články publikuje v časopisoch Doma v záhrade, USS Záhrada, Recepty Prima Nápadů a Zahradnická kuchařka, o skúsenosti získané pri práci v dielni a na stavbe sa s čitateľmi delí v časopise Urob si sám. Aktívne prispieva i do časopisov Môj Dom a Tvorivé ekoBývanie.

10 KOMENTÁROV

    • Tento rok chcem spraviť aj búdky pre čmeliaky a na jar ich rozvešať. Zatiaľ obsadili miesto pod paletami pred našimi králikárňami. Takto budú mať možno čosi lepšie. Hlavné je vysadiť bohate kvitnúce rastliny, ktoré dávajú veľa nektáru.

  1. Spolu so synom sme si zhotovili včelník pre divé včely približne podľa návodu. Použili sme zvyšky hranolov. Podľa popísaných skúseností sme vyvŕtali najmä diery s veľkosťou 3-4 mm a 7-10mm. Koncom marca sme ho vyvesili a nestačili sa čudovať záujmu najmä väčších včielok o väčšie otvory. Z obavy pred vtákmi, najmä ďatlami, som včelník prekryl poplastovaným zajačníkovým pletivom. Včielkam to očividne nevadí. Foto so súčasným stavom a zaplnenosťou otvorov pošlem dodatočne. Predpokladám, že včielky sa vyliahnu v dohľadnej dobe.

  2. Super vec! V neďalekej záhrade má síce sused zopár úľov so včelami, ale mať svoje vlastné včely bez nutnosti starať sa o ne ma zaujíma. Takže na jar postavím malý včelník, ten so strieškou, a vyložím v záhrade na konci pri plote a v zime prenesiem dole, na budúcu jar budem mať svoje vlastné opeľovačky 🙂

  3. Aké umiestnenie včelníkov je najvhodnejšie? Skôr niekde vyššie alebo naopak pri zemi? A aká orientácia podľa svetových strán???

  4. Zaujimave napady ale neviete niekto poradit kedze byvam na severe Slovenska a je tu v zime dost zima 🙂 ako zabezpecit v zime aby tie vcely nepomrzli 🙂
    Alebo im zima nevadi ???

  5. Mam tento hotel pro hmyz jiz druhým rokem a bylo to potěšením pro mne udělat něco i pro hmyzi svět. Pozoruji jak nejen včelky ale i jiny hmyz se u nas ubytovává a zavira za svými nakladenými potomky dvířka. Je to uzasne je pozorovat.

Pridaj komentár