Je to čerstvá zelenina bez práce. Bez toho, aby ste sa starali o polievanie, okopávanie alebo trhanie buriny, budete si užívať sladkú úrodu krehkých lístočkov. Ak ste to doposiaľ neskúšali, určite si túto šancu nenechajte ujsť.

Listový šalát narozdiel od hlávkového rastie ohromnou rýchlosťou. V sychravej jeseni sa zaobíde bez polievania a prízemné mrazíky mu neuškodia. Ak ste z okenných parapetov zložili odkvitnuté letničky a zostalo vám na oblokoch voľné miesto, využite ho čím skôr. Keď nebude mať zima naponáhlo, možno stihnete zozbierať ešte dve-tri úrody.

Menej práce, viac zábavy

Vďaka samozavlažovaciemu hrantíku nebudete musieť riešiť, či majú šaláty dostatok vlahy alebo nie. V chladnejších dňoch roka sa zemina neprehrieva a zásoba vody vydrží viac ako týždeň. Naplníte hrantík záhradníckou zeminou (hoci aj recyklovanou z letničiek), utlačíte ju do roviny a môžete sa pripraviť na vysievanie.

Prečo je ľahká záhradnícka zemina lepšia ako tá zo záhrady? Ak si vyberiete vrecko s univerzálnym rašelinovým substrátom, nebude v ňom žiadny piesok, ani hlina. Nič vám preto po zozbieraní lístkov nebude škrípať pod zubami.

DSC_3566

Nevysievajte príliš husto

Pri siatí platí jediné pravidlo. Nesypte semienka na zeminu príliš husto, inak nebudú mať rastlinky dostatok miesta a budú rásť pomalšie. Či budete sypať priamo z vrecúška, z papierového vejára alebo po štipkách prstami je iba na vás.

Niektoré listové šaláty majú svetlosivé semienka, iné zasa tmavšie hnedasté či šedé. Nie je výnimočné ak nájdete v predajnej sieti listovú zmes. Neľakajte sa preto rozmanitosti, všetko je presne tak ako má byť. Nie je to tak, že by vám niekto predal osivo, ktoré nie je v poriadku.

DSC_3575

Na záver treba všetko zasypať tenkou vrstvičkou zeminy a výdatne poliať. Nám sa najlepšie osvedčil pri zasýpaní cedník, pretože vytvorí súvislú jemnú vrstvičku, cez ktorú klíčia semienka rovnakým tempom. Všetky klíčia naraz a všetky dorastajú naraz. Tak to má byť.

Široký výber

Naplníte plný zásobník vody, záhradkárskym postrekovačom navlhčíte zeminu zhora a o niekoľko dní to vypukne. Najprv sa ukážu zohnuté nitky rastliniek, potom sa vzpriamia prvé klíčne lístky a zrazu to ide ako dolu kopcom na saniach. Úroda dorastá ohromným tempom a vy môžete začať zbierať nožnicami to, čo vám právom prináleží.

DSC_3822

Listových šalátov pre postupný zber existuje mnoho druhov – zelené, červené, s hladkým listom, s bublinami a vlnitými lístkami. Všetky chutia podobne – jemne a sladko. Vďaka prízemným mrazom sa červenolisté odrody krásne vyfarbia. Keď namrznú, zbierajte ich až po tom, keď inoväť ustúpi.

Skúsiť to však môžete aj s ázijskými listovými zeleninami. Mibuna a mizuna budú pre vás príjemnou zmenou chuti. Sú o málo ostrejšie ako šalát, avšak rovnako jemné. Ich prednosťou je, že ich upotrebíte aj v teplej kuchyni. Omeleta s mizunou môže byť pre vás príjemnou novou skúsenosťou.

A ak príde na koniec sezóny, môžete všetky vaše nádoby presťahovať do skleníka, kde pod bielou plachtou bude všetko vegetovať ešte celé týždne. Možno až do Vianoc.

DSC_8926-

Je redaktorom víkendovej prílohy denníka SME, kde sa venuje témam dom, dvor, dielňa, záhrada. Záhradkárske a drobnochovateľské články publikuje v časopisoch Doma v záhrade, USS Záhrada, Recepty Prima Nápadů a Zahradnická kuchařka, o skúsenosti získané pri práci v dielni a na stavbe sa s čitateľmi delí v časopise Urob si sám. Aktívne prispieva i do časopisov Môj Dom a Tvorivé ekoBývanie.

4 KOMENTÁROV

  1. U nás tieto „lístočky“ nikomu nechutia, resp. sme leniví vysievať stále nové týždeň čo týždeň a k nedeľnému obedu nám je jeden truhlík málo – ruku na srdce – je to len taká tenká zelinka. Milujeme veľké hlavy chrumkavého ľadového šalátu a práve tie sa nám nedarí dopestovať k takej spokojnosti aby vyzeral ako ten kúpený.

    • U nas je to uplne opacne. Kupujeme vo vreckach tie listocky a veru netusila som, ze by sa dali aj vypestovat. Idem to vyskusat na balkone, skoda ze neodfotili semienka ktore pouzivaju.

      • Veru, sto ľudí – sto chutí a to aj pri šalátoch. Len smelo skúšajte, nám sa takáto záhradka veru v dvoch sezónach osvedčila. Jar a jeseň sú pre šalátovanie super.

        • Zdravím Pán Gigel, chcem sa spýtať či sa mi podarí podľa Vás takto dopestovať aj klasický letný hlávkový šalát, našla som pri upratovaní vrecká šalátu, čo smie siali na chalupe. Semienka sú sezónny tovar, už listové asi nikde nezoženiem až do jari. ďakujem pekne za odpoveď

Pridaj komentár