Ľahká záhradkárska zemina z hrantov a kvetináčov nemusí po sezóne skončiť na komposte. Môžete ju osviežiť tak, aby sa opäť vyrovnala novej, z čerstvo otvoreného vreca.

Je to každoročný rituál. Kvety v nádobách po sezóne stratia svoj šarm a spolu so zeminou putujú na kopu v kúte záhrady. S dobrým pocitom, že sa premenia na kompost, ktorý odľahčí zeminu v záhradke. Všetko však môže byť inak.

Ak si nájdete čas na to, aby ste unavenému substrátu prinavrátili jeho sviežosť, môžete ho používať rok po roku. Stále ho bude o máličko menej, po celé roky si však zachová špičkovú kvalitu. Ak ho výrobca namiešal z rašeliny, neexistuje žiadny dôvod, aby po jednej sezóne ukončil svoju púť.

DSC_1898

Oddeľte zeminu od koreňov

Niekedy sa zdá, že hustá spleť koreňov premenila kedysi kyprú zeminu na pevnú tehlu. Vyklopíte ju z hrantu alebo kvetináča, akoby to bola stuhnutá malta z formičky. Keď však takéto tehly necháte vyschnúť na slniečku a začnete do nich búšiť, zistíte že korene akoby boli iba na okrajoch.

Spomedzi nich sa sype unavená zem, ktorú možno vytriasť takmer do posledného zrniečka. Jedinou podmienkou je, aby bolo všetko dokonale suché. I to je dôvod, prečo takúto výsadbu na konci sezóny vždy sťahujem pod strechu, kde zahynú smädom.

DSC_9233

Oddeliť korene od zeminy nie je práca náročná. Stačí vziať do rúk sito s otvormi 10×10 milimetrov a všetko ide akoby bez námahy. Na plachtu či stôl sa sype zemina a na site zostávajú iba chumáče koreňov. Kým tie poputujú do kompostu, zeminu čaká ošetrenie.

DSC_1924

Preč s hubami i škodcami

V domácich podmienkach nemáme veľké paráky, kde by sme zeminu zahriali na vysokú teplotu, aby v nej všetci záškodníci pomreli. Každý z nás však môže siahnuť po dusíkatom vápne, ktoré funguje takmer ako dezinfekcia. Hoci je zdrojom živín, pri kontakte s vodou vytvára plyn, ktorý spôsobí očistu zeme.

DSC_1927

Ja dávkujem približne 5 gramov dusíkatého vápna – perlky – na kilogram suchého substrátu, ak ho bude o málo menej či viac, nič sa nestane. Za sucha ho vmiešate do substrátu, potom prevlhčíte a nabalíte do vriec. Od tejto chvíle sa spustí očista samotná. V teplej jeseni potrvá približne 14 dní, kým bude zemina fit, ak sa do práce podujmete neskôr, môže to trvať dlhšie.

Váš nos vám prezradí, či ste v hre alebo nie. Typický pach aktívneho dusíkatého vápna si po prvej skúsenosti zafixujete naveky. Takáto sanácia funguje nielen na zárodky hmyzu, mikroorganizmy, riasy a huby, ale aj na semená niektorých burín. Jednoducho prestanú žiť.

DSC_1933

Prinavráťte mu silu

Substrát je po takomto zákroku jemnejší a možno sa trochu podobá jemnejšou frakciou na výsevný. Nič to však nemení na jeho charaktere. Hoci má rašelina narozdiel od hliny a piesku pôvod v živej prírodnine, v slatinách z nej mikroorganizmy vytiahli všetko, čo sa do života dokáže vrátiť. Zostala iba hluchá hmota, ktorá pije vodu, viaže živiny a dokáže poskytnúť oporu koreňom rastlín.

DSC_1949

Aby sa väčšmi podobala na nový substrát z obchodu, stačí už len pridať čosi na lepšie držanie vody a štartovaciu zásobu živín. Zadržiavanie vody zlepšíte primiešaním polyméru akým je napríklad hydrogel, živiny dodáte akýmkoľvek záhradkárskym hnojivom. Či to bude Cererit, alebo granulovaný ovčí hnoj je iba na vás. Dávkovanie nájdete na obale.

DSC_1946

Ak takúto zmes premiešate, jemne privlhčenú ju môžete nabaliť do vriec, aby bola pripravená pre budúcoročnú sezónu. Ušetríte peniaze, nebudete sa musieť naťahovať s vrecami a budete mať dobrý pocit z toho, že presne viete, čo sa v kvetináčoch ukrýva pod statnými byľkami kvetov.

A ak chcete pri miešaní využiť aj odležaný kompost zo svojej záhradky, nič vám nestojí v ceste.

Je redaktorom víkendovej prílohy denníka SME, kde sa venuje témam dom, dvor, dielňa, záhrada. Záhradkárske a drobnochovateľské články publikuje v časopisoch Doma v záhrade, USS Záhrada, Recepty Prima Nápadů a Zahradnická kuchařka, o skúsenosti získané pri práci v dielni a na stavbe sa s čitateľmi delí v časopise Urob si sám. Aktívne prispieva i do časopisov Môj Dom a Tvorivé ekoBývanie.

3 KOMENTÁROV

  1. Moje afrikany (smraďušky) ešte stále kvitnu, mám ich ale spustu truhlikov, ked rašelinu zrecyklujem ako pišete, bude jej dost veľa. V čom a kde ju máte uloženú celú zimu? toto jedine si neviem predstaviť.

Pridaj komentár