Piliarky sú v našich končinách pravidelní škodcovia sliviek a právom ich zaraďujeme medzi najškodlivejších. V niektorých oblastiach dokážu každoročne spoľahlivo zlikvidovať celú úrodu sliviek ešte pred tým, ako sa z nej začneme vôbec tešiť. Ochrana proti nim je, našťastie, jednoduchá. Štandardne však chemická. My sme sa rozhodli vyskúšať nechemickú cestu. 

Piliarky sú drobné mušky veľkosti približne pol centimetra. Na slivkovinách nám šarapatia dva druhy piliarok – piliarka slivková (Hoplocampa minuta) a piliarka žltá (Hoplocampa flava). Tie nalietavajú na slivky v období kvitnutia, kedy ich priťahuje výrazná biela farba kvetov. Práve biele farebné spektrum je pre ne viditeľné a preto príťažlivé, preto sa na signalizáciu ich výskytu sa využívajú biele lepové dosky. Existujú teórie tvrdiace, že týmito lepovými doskami možno nálet piliarok aj vychytať, v našich pokusoch sa však absolútne nepotvrdili. Naopak, dopadli katastrofálne!

Doba náletu piliarok je súčasne dobou pre úspešný ochranný zásah. Práve vtedy je ich v korune najvyššia koncentrácia a my ich tak môžeme zlikvidovať prakticky všetky naraz. Vyžaduje to však chemický postrek, i keď, našťastie, stačí jedno ošetrenie v dobre trafenom termíne. Na trhu sa nám dnes už objavujú aj ekoprípravky, z ktorých jeden zaujímavý sme sa rozhodli vyskúšať. Jeho názov je Quassia amara.

DSC_0644

Meno Quassia amara nesie podľa tropického stromu z ktorého pochádza. Ide totiž o hodne netypický druh prípravku. Nie je, tak ako sme zvyknutí, vo forme prášku alebo kvapaliny ale vo forme hrubších hoblín, konzistencie hraničiacej so štiepkou, pochádzajúcich z rovnomenného tropického stromu. Priznám sa že netuším, na akom princípe prípravok funguje. Hobliny rozhodne obsahujú nejakú látku, ktorá piliarky buď usmrtí alebo vyženie alebo odpudí alebo paralyzuje alebo alebo alebo.. Prakticky nám to môže byť jedno. Dôležité, aby postrek zabral a nenechal v záhrade nežiadúce chemické rezíduá.

dsc_0648

Ako na to?

Termín aplikácie bol 26. apríla 2015 a podľa všetkých príznakov bol úplne optimálny. Kvety začínali práve dokvitať, čo je re každého neklamným znamením, že piliarok je v korune maximálna koncentrácia, kvety sú opelené, napadnutých je ich zatiaľ málo a včely sa už z koruny vytratili. Práve obdobie, kedy nám začínajú opadávať z koruny úplne prvé korunné lupienky je pre nás absolútne najvhodnejšie. Prítomnosť piliarok zistíme tiež jednoduchým drgnutím do zakvitnutého konárika. Aj z tých našich sa po tomto úkone rozletelo pár drobných mušiek, ktoré sú neklamným dôkazom prítomnosti škodcu.

dsc_0654

 

dsc_0656

 

 

Prípravu postreku sme zvolili presne podľa návodu. Dávku sáčku o obsahu 50 gramov sme povarili jednu hodinu v litri vody. Následne sme túto vyvarenú zmes nechali dôkladne vychladnúť a precedili sme ju. Nakoľko sme sa chystali stromky ošetrovať až na druhý deň, uschovali sme tento koncentrát v chladničke. Na druhý deň (26. apríla 2015) sme koncentrát v postrekovači doriedili na 5 litrov postreku a slivky dôkladne postriekali. Vykonali sme iba jeden postrek, opakovaný sme vynechali. Mám skúsenosti, že s chémiou mi v minulosti plne postačoval v záhrade jeden postrek, chcel som preto rovnaké podmienky nastaviť aj použitému bioprípravku.

img_20150426_182221

Prvú kontrolu sme vykonali 12. mája 2015. Výsledok bol pre nás veľmi pozitívne zaujímavý. Všetky kontrolované nasadené súplodia boli zdravé, napadnutie sme prakticky nezaznamenali. A to u ani jednej z testovaných odrôd. Výsledky kontroly na jednotlivých odrodách prikladáme na fotografiách.

Stanley

Odroda Stanley

Hanita

Odroda Hanita

Bluefree

Odroda Bluefree

Empress

Odroda Empress

Pokus budeme sledovať a vás priebežne informovať. Pokiaľ sa nám uvedený prípravok osvedčí, a všetko nasvedčuje že hej, bude to pre nás ďalším dielčím krokom k úplnému odchemizovaniu záhradky so súčasným zachovaním dobrého zdravotného stavu stromov a dostatočných úrod kvalitných plodov.

 

Tento pokus vznikol za podpory firmy Biocont Laboratory, ktorá nám poskytla použitý bioprípravok a potrebné know-how. Týmto jej súčasne ďakujeme za doterajšiu podporu.

Avatar photo
Je redaktorom časopisov Záhradkár, Doma v záhrade, USS Záhrada a Sady a vinice v ktorých sa zameriava hlavne na ovocinárske témy. Popri tom občasne prispieva aj do iných periodík. Aktívne sa venuje ovocinárskemu poradenstvu a propagácii ovocinárstva na stránke www.izahradkar.sk a na vlastnej stránke www.kohaplant.sk.

11 KOMENTÁROV

 1. Príjemný deň!
  Som rád, že sa konečne dostáva na trh aj niečo „nechemické“ proti piliarkam. Sú totiž skutočným problémom, ktorý decimuje úrody slivkovín. Mám mnoho priateľov, ktorí každoročne lamentujú nad (ne)úrodou tohto ovocného druhu a vinu hľadajú všelikde inde (zima, teplo, daždivo, málo opelovačov, slabá samoopelivosť, zlé odrody, …).
  Ja som musel premôcť svoju nechuť ku chemickým postrekom a celkom sa mi darí nejaké slivky dopestovať. Okrem postreku zvyknem kúpiť aj balenie bielych lepových doštičiek a vyvesiť ich počas kvitnutia. Tak som urobil aj tento rok, ale na postrek som v návale inej práce neskôr zabudol. Aké bolo moje prekvapenie, keď som po čase zistil, že sa na mojej Hanite ukazuje veľmi pekná úroda. Úroda krásne dozrela a toľko slivkových koláčov, slivkového lekváru a iného využitia (zaváranie, mrazenie …) vrátane obdarovania susedov a rodiny predtým nikdy nebolo. A to si na nich výdatne pochutnávali aj drozdy, sršne a osy. Na ostatných stromoch (Tegera, Tipala, Presenta, Tophit, Topgigant plus) bola úroda v podstate iba symbolická až žiadna.
  Týmto som chcel poukázať na to, že aj bez postrekov sa pri mimoriadnej zhode okolností môže podariť dobrá úroda, ale je to skôr „výnimka potvrdzujúca pravidlo“.

 2. Dobrý deň,
  chcel by som sa spýtať na plste s dravým roztočom T. pyri na ovocné stromy a vinič. Keď sa aplikujú nie je možné použiť žiadnu chemickú ochranu, alebo ktoré prípravky mu neškodia (ak vôbec nejaké také sú)?
  Je možné ich aplikovať už teraz pred koncom novembra? Vopred ďakujem za odpoveď.

  • Plste možno rozvešať kedykoľvek v zimnom čase. Kým oplodnené samičky alebo vajíčka spia, tak je to v úplnom poriadku.

   Pri chemickej ochrane treba nastoliť šetrný režim. Fungicídy roztočcom neublížia, insekticídy určite vytriedené sú ktoré možno použiť a ktoré nie.

   Omnoho zaujímavejšie je však hľadať rovnováhu. Začnete roztočcami, potom sa vám namnožia lienky a prilákate vtáčatá kŕmidlami a búdnikmi, za 4-5 rokov sa vám to vyladí samé.

 3. Ono dnes už je väčšina prípravkov a účinných látok voči dravému roztočovi neškodná, resp. dostatočne šetrná. I tak si však na to treba dohliadnuť, aby ste si tento cenný živočíšny druh hneď na začiatku omylom neodpálili..

 4. Teším sa že je už niečo ako bio postrek na slivky. Chem vedieť kde si túto kôru Quassia Amara môžem objednať. A čo marhule a jablone môžem aj tie postriekať touto prevarenou kôrou???, Ďakujem za odpoveď. MK

 5. Dobrý deň,
  chcel by som sa spýtať, čo sa stane zo včelami, keď ich postriekam prípravkom Quassia amara. Včelstvá mám v slivkovom sade pod stromami. Ďakujem za odpoveď.

 6. Mam strom cecensku slivku ktorá má krásne veľké plody posledné 3 roky nám rozpadáva kostka od stredu hnije.Kde robíme chybu? Mame ju odstranit .Ďakujem za radu.

Pridaj komentár