Odrôd čili papričiek je na trhu nespočetné množstvo. My sa im už niekoľko rokov intenzívne venujeme, v tom aktuálnom sme si dokonca pripravili, popri klasickom pestovaní vo fóliovníku, pokus s pestovaním balkónových odrôd v truhlíkoch. Pokiaľ nám zarodia tak vám skrátime chvíľu doterajšími skúsenosťami. V tomto článkoch vám prinášame prehľad niektorých odrôd, s ktorými sme sa v pokusoch stretli a zaujali nás. Všetky opisované odrody sme si samozrejme osobne otestovali, fotografie plodov (až na odrodu Aji Umba) pochádzajú z našich dopestovaných úrod.

7 POT BRAIN STRAIN YELLOW

Úrodná odroda pôvodom z Trinidadu, patriaca do druhu Capsicum chinense. Rastliny sú pomerne vysoké, dosahujú čosi vyše 100 cm. Plody dozrievajú 120 dní, dorastajú do veľkosti 2,5 cm a šírky 3 – 5 cm, sú nepravidelného tvaru. Farba plodov je zelená, v dobe zrelosti sa mení na výraznú žltú. Plody sa využívajú na priamy konzum a na výrobu omáčok a salsy. Literatúra uvádza aj ich vhodnosť na zaváranie, čo mne osobne nekorešponduje s ich pálivosťou. Tá je veľmi vysoká, pohybuje sa na úrovni 800 000 až 1 000 000 SHU. Zaujímavosťou je, že na jednej rastline môžu dorásť plody rôznej pálivosti.

7Pot Brain Strain Yellow

7 POT JONAH

Odroda patriaca do druhu Capsicum chinense. Rastliny dosahujú výšku asi 1 meter. Vyznačuje sa veľkými plodmi s hrboľatým povrchom. Ich farba prechádza z úvodnej bledo zelenej do výslednej peknej červenej farby. Plody majú ovocnú chuť a veľmi vysokú pálivosť na úrovni 800 000 až 1 000 000 SHU, pri optimálnych pestovateľských podmienkach môže jeho pálivosť dokonca prekonať odrodu Bhut Jolokia.

Skupina 7 pot je pomerne široká a rozmanitá. Spoločným znakom odrôd tejto skupiny je nukleárna pálivosť plodov. Viac informácií o tejto skupine nájdete napríklad na tomto odkaze.

7Pot Jonah

AJI BUBBA

Odroda patriaca do druhu Capsicum baccatum. Rastliny dorastajú, podobne ako ostatné odrody druhu C. baccatum, do výšky až vyše 100 cm. Rastú rýchlo a vytvárajú hustý porast. Plody sú veľké až 8 cm, dlhé, s pálivosťou len okolo 5 000 – 15 000 SHU. Chuť je ovocná, s príjemnou jemnou pálivosťou.

Aji Bubba

AJI LEMON DROP

Čili paprička známa od roku 1990, pochádzajúca pôvodom z Peru, botanicky patriaca do rodu Capsicum baccatum. Vo svete je všeobecne známa pod názvom Lemon Drop. Podobne ako všetky odrody z rodu C. baccatum dorastá do výšky cca 100 cm. Rastliny sú veľmi úrodné. Plodí kužeľovité plody žiarivo žltej farby ktoré dorastajú do dĺžky až 5-7 cm. Plody dozrievajú cca 90 dní, majú nezameniteľnú citrónovú chuť a pálivosť 15 000 – 30 000 SHU.

U tejto odrody vás potešia nádherné plody, celková úrodnosť a príjemná citrónová vôňa i chuť.

Lemon Drop

AJI UMBA

Odroda pochádzajúca z exotického Surinamu. Napriek nazvu „Aji“ patrí botanicky do druhu Capsicum sinense a je to odroda patriaca do skupiny „habanero“. Rastliny dorastajú do strednej výšky cca 70 cm, sú veľmi produktívne. Plody dozrievajú cca 120 dní, sú vrásčitého vzhľadu a veľkosti cca 4 cm. Pálivosť je vysoká, dosahuje v závislosti od agrotechniky pestovania úroveň 100 000 – 500 000 SHU.

Clipboard01

 

Zdroj fotografie: http://www.shop.ethno-botanik.org/

AJI WHITE WAX

Paprička druhu Capsicum baccatum, miernej pálivosti, pochádzajúca pôvodom z Argentíny. Rastliny dorastajú do výšky až 100 cm. Plody sú približne 10 cm dlhé, dozrievajú 70 dní. Farba šupky pri dozrievaní prechádza zo svetlo zelenej do bielej až žlto-oranžovej farby. Chuť je aromatická, s príjemnou pálivosťou 4 000 – 20 000 SHU.

Aji White Wax

BHUT JOLOKIA CHOCOLATE

Odroda druhu Capsicum sinense. Ide o čokoládový variant legendárnej odrody Bhut Jolokia, ktorá v roku 2006 zhodila z trónu pálivosti odrodu RED SAVINA, keď prekonala hranicu 1 milión SHU. Nazývaná je tiež Ghoet chilli. Podobne ako jej materská odroda dosahuje pálivosť až 1 041 427 SHU. Odroda pochádza z Indie z oblasti Assam. Existujú dokonca jej rôzne farebné mutácie. Plody sú dlhé niekedy až 8 cm, dozrievajú 120 dní. Chuť je nevýrazná, preráža ju veľká pálivosť.

U nás zarodila málo. Zrejme i preto, že bola tienená mixom okolitých odrôd. Jej materská odrody však plodnosť vysoko vykompenzovala.

Bhut Jolokia Chocolate

BIQUINHO

Zvláštna odroda druhu Capsicum sinense pochádzajúca pôvodom z Brazílie. Rastliny dorastajú do výšky 50 cm. Plody sú akoby šípkového tvaru veľkosti do 2 cm. Pri dozrievaní sa mení farba šupky zo svetlo zelenej do sýto červenej. Ide o mimoriadne úrodnú odrodu, v čase zberu sú rastliny doslova obsypané plodmi. Plody sú mierne pálivé čo odrodu predurčuje na zaváranie.

Biquinho

BISHOPS CROWN

Odroda patriaca do druhu Capsicum baccatum pochádza z Barbadosu, u nás je známa ako zvončeková čili paprička. Vo svete má rôzne synonymá, medzi najznámejšie patrí napríklad PATRICIAS BELL. Rastliny majú bujný rast, dorastajú aj viac ako 120 cm, plody dozrievajú cca 90 dní. Literatúra uvádza že ide viac-menej o dekoratívnu chilli, kto ju však už niekedy jedol zaváranú tak vie, že opak je pravdou, nakoľko v tomto spôsobe spracovania patrí medzi neprekonateľné odrody. Pálivosť odrody kolíše na veľmi príjemných 5 000 – 30 000 SHU.

Odrodu už roky predo mnou pestoval môj otec a paradoxne až po mojom otestovaní som zistil že má i meno. Zaváranú ju používame už roky, je skutočne lahodná a pálivosti sa netreba báť. I fakt i pre slabšie kusy.

Bishops Crown

BLACK NAMAQUALAND

Relatívne nedávno objavená odroda. Pochádza z Juhoafrickej republiky a botanicky ju zaraďujeme do druhu Capsicum annum. Rastlina je celá tmavej farby, kvitne na fialovo. Plody sú dlhú dobu čierne, v čase dozrievania sa sfarbujú do tmavo až bordovo červenej farby. Plody sú málo šťavnaté, vďaka čomu sú vhodné najmä na sušenie. Pálivosť je na úrovni 5 000 – 30 000 SHU.

Black Namaqualand

BLACK PEARL

Veľmi dekoratívna čili paprička patriaca do druhu Capsicum annum. Zaraďuje sa medzi jedny z najkrajších ornamentálnych čili. Rastliny dorastajú do výšky cca 50 cm. Pri dostatku slnečného žiarenia je takmer celá rastlina čierno-fialového sfarbenia, kvety sú výrazne fialové. Plody dozrievajú po cca 90 dňoch, sú guľaté, 2 cm veľké, pri dozrievaní prechádzajú z čierneho do červeného sfarbenia. Pálivosť dosahujú na úrovni 20 000 – 30 000 SHU.

Black Pearl

BOLIVIAN RAINBOW

Populárna dekoratívna odroda pochádzajúca pôvodom z Bolívie, kde sa pestuje už niekoľko storočí. Botanicky ju zaraďujeme do druhu Capsicum annum. Dorastá do výšky cca 90 cm a vyznačuje sa veľmi krátkou dobou dozrievania plodov – 60 dní. V období dozrievania sa na rastline nachádzajú plody v rôznych štádiách zrelosti, čo v prípade tejto odrody znamená súčasne aj rôznych farieb – od zelenej, bielej, žltej, oranžovej, fialovej až po červenú. Podľa tejto pestrosti dostala odroda svoj názov. Plody sú veľké cca 2 cm, guľatého tvaru. Napriek ornamentálnemu zaradeniu dosahuje vcelku príjemnú pálivosť 6 000 – 10 000 SHU.

U tejto odrody sme až po dozretí zistili, že plody nám nekorešpondovali s popisom, takže buď nám bola dodaná zámena, opelením prekrížený hybrid, alebo ide, podobne ako v prípade odrody Thai Orange (čítaj nižšie) o iný typ tejto odrody.

Bolivian Rainbow

BULGARIAN CARROT

Rastlina druhu Capsicum annum pôvodom z Bulharska. Rastliny dorastajú približne 60 cm, produkujú množstvo atraktívnych dlhých (až 15 cm) oranžových plodov silne pripomínajúcich mrkvu. Pálivosť odrody sa pohybuje na úrovni 5 000 – 30 000 SHU.

Čo dodať k tejto odrode? Úrodná a fakt veľmi vzhľadná odroda. Proste taká tá klasika.

Bulgarian Carrot

FATALLI YELLOW

Odroda druhu Capsicum sinense, ktorú často nazývajú aj Diablov jazyk. Je veľmi populárna a pokladá sa za jednu z najaromatickejších odrôd čili. Pálivosť je vysoká, dosahuje 125 000 – 325 000 SHU. Rastliny dorastajú do výšky 70 cm, plody dozrievajú v našich podmienkach cca 120 dní. Chuť je príjemná, citrusovo-aromatická.

Dávali sme sme si ju pri letných grilovačkách. Silným kusom zapasovala svojou pálivosťou a aromatickou chuťou, pre slabšie povahy však isto nie je.

Fatalli Yellow

GOAT`S WEED

Krásna a vzácna odroda druhu Capsicum annum pôvodom z Venezuely. Je to jedna z najpálivejších odrôd druhu Capsicum annum. Rastie doslova stĺpovito, veľmi vzhľadne. Rastliny sú mohutnéa robustné, dosahujú výšku 1,5 až 1,8 m. Listy, stonky a stopky sú pokryté chĺpkami, čo rastline dodáva striebristý nádych. Úrody sú vysoké a spoľahlivé. Plody sú hrubostenné, kónického tvaru a veľkosti do 4 cm. Farba plodov prechádza z olivovo zelenej, cez čiernu až do výslednej sýto červenej farby. Odroda je ideálna na sušenie a zaváranie, jej pálivosť je na úrovni 40 000 SHU.
Goat s Weed

HABANERO GREEN XL

Pôvodom karibská odroda patriaca do druhu Capsicum chinense. Odroda je extrémne úrodná. V prípade, že jej dožičíme zberovú dobu 4 až 6 mesiacov, dokáže priniesť úrodu 4 až 5 kg z kra! Plody sú veľké približne 5 cm, v plnej zrelosti intenzívnej zelenej farby. Zaraďujeme ju, podobne ako väčšinu odrôd z tejto skupiny, medzi veľmi pálivé odrody. Vhodná je do typických mexických jedál (nachos, fajitas, tacos), výnimočne vhodná je do chilli con carne.

V našich pokusoch dorástla táto odroda do intenzívnej a krásnej žltej farby. Niet sa čo diviť, keďže ide o pomerne nestabilný kríženec. V chuti ani pálivosti odroda nesklamala.

Habanero Yellow

HABANERO PERUVIAN WHITE

Raritná a vzácna odroda zo skupiny „habanero“ pochádzajúca z Peru s netypickým „habanérovským“ vzhľadom. Botanicky patrí do druhu Capsicum sinense. Rastlina je mimoriadne úrodná, plody dozrievajú cca 90 dní. Plody dorastajú približne do veľkosti 2 cm. Z hľadiska pálivosti ju zaraďujeme medzi pomerne silné odrody – pálivosť dosahuje do 300 000 SHU.

Veľmi úrodná a slušne pálivá odroda, ktorý vrelo odporúčam najmä do nádob. Pohodlných ľudí poteší, že, podobne ako v prípade Pequin, veľkosť plodu korešponduje s dávkou, ktorou si slabší až stredne otrlý milovník čili dochucuje tanier polievky. Vysušené plody sú tak vlastne vysušenými „dávkami“.   =;o)

Habanero Peruvian White

HABANERO RED SAVINA

Odroda pochádza z Mexika a botanicky túto čili papričku zaraďujeme do druhu Capsicum sinense. Ide o najpálivejší variant zo skupiny odrôd typu „habanero“. V rokoch 1994 až 2006 bola v Guinessovej knihe rekordov evidovaná ako celkovo najpálivejšia odroda čili na svete. Dosahuje pálivosť od 300 000 – 577 000 SHU. Plody dorastajú do veľkosti až do 7 cm (u nás o čosi menej) a ich doba dozrievania je stredne dlhá – 100 dní. Kvitnutie a vegetácia začína pomerne skoro, takže v našich podmienkach dokáže bez problémov dozrieť do niekoľkých zberov. Má výbornú chuť po tropickom ovocí a charakteristickú výrazne intenzívnu vôňu.

Moja obľúbená. Charakteristická vôňa najskôr manželke prekážala, neskôr sa jej nevedela nabažiť. V aktuálnom roku som sa k nej vrátil, teším sa zo šiestich vysadených koreňov. To bude dávka pre armádu menšieho štátu.

Habanero Red Savina

HP22B

Táto aktuálne veľmi populárna americká odroda druhu Capsicum chinense je známa tiež pod svojím synonymom Carolina Reaper. Vytvára kry presahujúce 1 m (môžu dokonca dorásť až do 180 cm), široké až do 80 cm. Plody dozrievajú 120 dní, sú červenej farby, veľkosti 3 x 4 cm, s vráskavým povrchom a typickým chvostíkom. Jedná sa o extrémne pálivú odrodu. ktorej pálivosť podľa niektorých zdrojov presahuje 2 000 000 SHU. Ich chuť je dobrá, vďaka pálivosti na hranici bolesti (či za ňou?) však ťažšie rozoznateľná.

Ide o odrodu, ktorú možno označiť za skutočné peklo na zemi. V súčasnosti sa totiž nachádza na vrchole rebríčka najpálivejších odrôd sveta! K jej konzumácii preto odporúčame pristupovať citlivo, slabší jedinci by sa jej rozhodne mali vyhnúť!

HP22B

JALAPENO MAYLON

Táto odroda druhu Capsicum annum vytvára 60 cm vysoké kompaktné kry. Plody dozrievajú za cca 80 dní a dorastajú do veľkosti 7 cm. Známe sú širokým použitím v kuchyni. Vynikajúce sú napríklad  na vyprážanie alebo plnenie syrom či mäsom, najmä však na výrobu vynikajúcich kompótov. Pálivosť je na úrovni príjemných 10 000 SHU.

Pre obe odrody zo skupiny Jalapeno platí rovnaké – pestoval som ich výlučne za účelom výroby kompótov a musím povedať že sú z nich skutočne skvostné. Oproti tým kupovaným sú chutnejšie, pálivejšie, bohatšie na prísady a aj vďaka lepšiemu vyzretiu plodov aromatickejšie. Každý, koho ponúknem si na nich proste chutí.  =;o)

Jalapeno Maylon

JALAPENO PURPLE

Čili papričky skupiny „jalapeno“ sú, spoločne so skupinou „habanero“, u nás i vo svete asi najznámejšími skupinami čili odrôd. Zaraďujeme ich do druhu Capsicum annum a na rozdiel od skupiny „habanero“ ide o papričky mierne pálivé – dosahujú pálivosť iba 2 000 – 6 000 SHU. Na svete existuje veľa odrôd z tejto skupiny, ktorých spoločným znakom je vysoká produktivita. Jalapeno Purple je zaujímavé tým, že celá rastlina je tmavo sfarbená, kvitne fialovými kvetmi a farba plodov sa pri dozrievaní mení z čierno-fialovej na sýto červenú. Plody sú hrubostenné, šťavnaté, všestranne použiteľné. Najčastejšie sa spracúvajú zaváraním, ale tiež na výrobu pást či salsy.

Jalapeno Purple

JAMAICAN RED HOT

Odroda pochádza z Jamajky, botanicky ju zaraďujeme do druhu Capsicum sinense. Je to ďalšia forma habanera používaná najmä do karibských omáčok. Rastliny dorastajú do výšky 60 cm, plody majú príjemnú ovocno-citrusovú chuť. Pálivosť dosahuje na úrovni atraktívnych 150 000 SHU.

Jamaican Red Hot

JAMAICAN YELLOW MUSHROOM

Žltá alternatíva odrody Jamaican Red Hot. Pochádza rovnako z Jamajky a tiež sa zaraďuje do druhu Capsicum sinense. Zhodná je tiež výška rastlín, vďaka čomu sa môžu pestovať v zmiešanom záhone s odrodami podobnej výšky a typu rastu. Plod je zvláštne atypicky tvarovaný, dorastá do veľkosti 5-7 cm. Odroda je zaujímavá tiež príjemnou citrusovou arómou pri konzumácii, pálivosť dosahuje na úrovni 100 000 – 200 000 SHU. Vhodná je do zeleninových šalátov.

Odroda zaujímavá veľmi atraktívnymi plodmi, ale tiež slušnou pálivosťou a príjemnou chuťou.

Jamaican Yellow Mushroom

JOLOKIA NAGA MORICH

Ide o extrémne pálivú odrodu botanického druhu Capsicum sinense. Rastliny dorastajú do výšky 100 cm, sú mimoriadne úrodné. Plody sú tenkostenné, zvráskavené, nebezpečne vyzerajúce. Farba šupky pri dozrievaní prechádza zo zelenej cez žlto-oranžovú až po výrazne červenú. Chuť preráža extrémna pálivosť presahujúca 1 000 000 SHU!

Jolokia je proste klasika. Časy, kedy som ju považoval za vrchol evolučného rebríčka pálivosti a ťažko sa dosahujúcu métu z hľadiska bežného konzumu, sú už síce v mojom prípade dávno preč, to však neznamená, že by bola horšia ako vtedy alebo že už len pri jej privoňaní slabší jedinec okamžite nekľakne.

Jolokia Naga Morich 2

LIMON

Odroda sa zaraďuje do druhu Capsicum chinense. Je veľmi často zamieňaná s odrodou Aji Lemon Drop, od ktorej sa odlišuje o čosi menšími a kónickejšími plodmi. Naviac, odroda Aji Lemon Drop patrí do druhu Capsicum baccatum. Odroda Limon má vo svete množstvo synoným, medzi najznámejšie patria Lemon, Hot Lemon či Habanero Lemon. Rastlina dorastá do výšky maximálne 50 cm, vyznačuje sa nadmernými úrodami. Plody sú nádherne žiarivej žltej farby, s pálivosťou na úrovni 150 000 SHU. V chuti jemne cítiť citrusy.
Limon

LINGUA DI FUOCO

Talianska ornamentálna odroda čili papričiek, botanicky patriaca do druhu Capsicum annum. Rastliny dorastajú do výšky iba 25 cm a šírky 30 cm, čo ich predurčuje pre pestovanie v nádobách či ako súčasť letničkových záhonov. Plody sú červenej farby a strednej pálivosti.

Lingua di Fuoco

MALAYSIAN GORONONG

Botanicky patrí do druhu Capsicum sinense a je to forma habanera. Je to veľmi vzácna a raritná paprička vzácneho tvaru, pochádzajúca z Malajzie. Rastliny sú mimoriadne úrodné a produktívne, plody sú atraktívnej žltej farby. Pálivosť je na úrovni habanera, chuť je výrazne aromatická po tropickom ovocí.

Odroda spĺňa v sebe to čo mám rád – slušnú pálivosť, aromatickú chuť a krásny tvar. A to nehovorím o prekrásnej žltej lesklej farbe, ktorá mi k čili papričkám neskutočne pasuje.

Malaysian Goronong Yellow

NUMEX TWILIGHT

Zaujímavá odroda čili papričky druhu Capsicum annum vyšľachtená na univerzite v Novom Mexiku v USA. Rastlina dorastá do výšky cca 50 cm a zaraďuje sa medzi ornamentálne čili. Plody zrejú postupne a pri dozrievaní prechádzajú farebnými spektrami povrchu plodov počnúc fialovou cez žltú, oranžovú až po červenú. Vďaka tomuto širokému farebnému spektru a postupnému dozrievaniu vytvárajú dúhový efekt. Plody dosahujú cca 3 cm. Pálivosť je na úrovni 35 000 – 50 000 SHU.

Numex Twilight

PETER PEPPER RED

Odroda pochádzajúca z USA je ďalším zástupcom druhu Capsicum annum. „Pornographic pepper“ či „Penis pepper“ sú výstižné názvy tejto veľmi atraktívnej a raritnej papriky, ktorá tvarom pripomína penis. Rastliny dorastajú do výšky 80 cm, veľmi jednoducho sa pestujú. Plody sú do 8 cm dlhé a do 3 cm široké, ich pálivosť je na príjemnej úrovni 5 000 – 25 000 SHU. Okrem červenej mutácie existujú aj jej žltý a oranžový variant.

Túto odrodu netreba komentovať, atraktívnosť jej tvaru viac viac ako výpovedná. Nakoľko jej samostatné zaváranie prináša kompóty nekomerčne silnej pálivosti, odporúčam ju radšej ako prídavok k iným odrodám (Rocoto Red, Jalapeno), ktoré príjemne zatraktívni.

Peter Pepper Red 2

PEQUIN

Odroda druhu Capsicum annum pochádzajúca z USA a Mexika. Ide o určitý druh pramatky všetkých čili – divokej papričky Tepin. Existuje viacero variantov „pequinov“ – Mexican Pequin, Duke Pequin, a p. Vyniká veľkou výškou rastlín (vyše 100 cm) so vzdušnými korunami a vysokou úrodnosťou. Plody sú veľké cca 2 cm, červenej farby, pri zbere sa pekne oddeľujú od stopky už na rastline. Vďaka svojej veľkosti, tenkostennosti a pálivosti sa hodí predovšetkým na sušenie. Pálivosť odrody sa pohybuje na úrovni slušných 140 000 SHU.

Pequin je výborná odroda. Ako som spomínal už v prípade odrody Habanero White, vysušené plody sú vlastne malými jednotlivými dávkami prislúchajúcimi tanieru polievky. Možno niekoho nebude baviť síce jednoduchý ale trošku dlhší zber (má drobné plody), plody i rastliny sú však zdravé, sušenie je jednoduché a na uskladnenie netreba špeciálnu úpravu ani priestor.

ž

PURPLE TIGER

Zaujímavá odroda čili druhu Capsicum annum známa tiež pod názvami Trifetti alebo Variegata. Rastliny dorastajú do výšky 60 cm a sú zvláštne najmä farbou listov – na tmavo zelenom pozadí sa prelína fialové a biele sfarbenie. Kvety sú fialové, farba plodov sa mení z fialovej cez čiernu až do konečnej červenej farby. Plody dozrievajú cca 70 dní a sú mimoriadne vhodné na sušenie. Napriek faktu, že ide o ornamentálnu odrodu čili, majú plody príjemnú paprikovú chuť.

Purple Tiger

ROCOTO RED

Rastlina pochádza z Peru a botanicky patrí do druhu Capsicum pubescens. Dorastá do výšky 100 cm, mohutne košatie vidlicovitým kozkonárovaním. Rastliny majú zeleno-fialové listy pokryté výraznými chĺpkami. Plody sú vajcovité, hrubostenné a šťavnaté, dorastajúce do veľkosti 6 cm, s výraznými čiernymi semenami. V domovine rastú rastliny tejto odrody aj 10 rokov a čím sú staršie tým lepšie rodia. Odroda je výnimočne vhodná na zaváranie, napr. v sladko-kyslom olejovom náleve, v ktorom chuťovo vysoko prekonáva odrodu Jalapeno. Pálivosť odrody dosahuje 30 000 – 100 000 SHU.

Pre mňa osobne ide z doteraz pestovaných odrôd o jednu z najlepších. Má síce rozložitý zahusťujúci rast, ale rastie zdravo a je veľmi úrodná. Mäsité plody nakrájané na pásiky sme zavárali a bola to skutočne lahôdka.

Rocoto Red 2

SCOTCH BONET

Ide o odrodu čili papričky typu „habanero“. Pochádza z Karibiku a botanicky ju zaraďujeme do druhu Capsicum sinense. Rastliny dorastajú do výšky 60 cm. Plody dozrievajú cca 90 dní a dorastajú do 6 cm. Chuťovo sú aromatické, vzhľadovo podobné habaneru ale na rozdiel od neho sú akosi jemne zahnuté. Existuje veľa farebných mutácií tejto odrody, u nás je zrejme najrozšírenejšia atraktívna oranžová mutácia. Pálivosť je vysoká, dosahuje 150 000 – 325 000 SHU.

Veľmi pekná, úrodná a slušne pálivá odroda.

Scotch Bonet 2

THAI ORANGE

U tejto odrody existujú dva varianty – C. annum s plodmi visiacimi zvislo nadol a C. frutescens s plodmi stojacimi kolmo nahor. Oba varianty pochádzajú z Thajska a mimo iných pozitívnych vlastností vynikajú veľmi dobrým rastom v pestovateľských nádobách (kvetináče, kontajnery, veľké truhlíky a pod.). Odroda je mimoriadne úrodná, plody sú dlhé, vynikajú atraktívnym oranžovým sfarbením. Vďaka tenkostennosti sú výborne vhodné najmä na sušenie. Pálivosť odrody je stredná až vyššia, pohybuje sa na úrovni 75 000 – 150 000 SHU.

Táto odroda bola vôbec prvá, ktorá ma zaujala a rozhodol som sa si ju zaobstarať. Paradoxne, napriek faktu že rozbehla moju čilimániu, nestihol som si z nej narobiť ani poriadne fotky do zásoby. Ináč ide o úrodnú a vzhľadovo veľmi atraktívnu odrodu.

SAMSUNG

TRINIDAD SCORPION BUTCH TAYLOR

Ďalšia odroda druhu Capsicum sinense. Ide o extrémne pálivú čili papričku, od 1. 3. 2011 bola v Guinessovej knihe rekordov evidovaná ako najpálivejšia odroda čili na svete! Pálivosť je priam nukleárna – 1 463 700 SHU! (Od nasledujúceho roku ju na čele rebríčka pálivosti nahradla novoobjavená odroda TRINIDAD MOROUGA SCORPION, ktorej pálivosť prvý krát prekonala ďalšiu magickú hranicu – 2 milióny SHU!) Odroda má pôvod v Karibskej oblasti, konkrétne v štáte Trinidad a Tobago. Plody môžu narásť až do veľkosti 6 cm, niektoré majú škorpióní chvostík, ktorý je typický pre túto odrodu. Rastlina je pomerne vysoká, v ideálnych podmienkach môže dorásť až do veľkosti 120 cm. Dozrieva cca 120 dní. Chuť preráža obrovská pálivosť na hranici bolesti.

Scorpion je ďalšia klasika, treba však ku nej pristupovať s rešpektom. Pre amatéra je to peklo, fajnšmeker si však zmlsne na jej extrémnej pálivosti.

Trinidad Scorpion Butch Taylor

Odrôd sme testovali samozrejme viac. Keď si nájdeme čas a porobíme poriadky vo fotkách, tak časom doplníme i ďalšie skúsenosti. Pevne však verím, že už i ten doteraz opísaný sortiment vás do čili problematiky vnesie dostatočne na to, aby ste si pestovanie tej ktorej odrody vyskúšali. Pozor však – keď čaru pestovania a chuti papričiek čili raz podľahnete, už sa tejto závislosti nezbavíte. Ale verte mi, stojí to za to.   =;o)

Avatar photo
Je redaktorom časopisov Záhradkár, Doma v záhrade, USS Záhrada a Sady a vinice v ktorých sa zameriava hlavne na ovocinárske témy. Popri tom občasne prispieva aj do iných periodík. Aktívne sa venuje ovocinárskemu poradenstvu a propagácii ovocinárstva na stránke www.izahradkar.sk a na vlastnej stránke www.kohaplant.sk.

6 KOMENTÁROV

  1. pestujem chilly papricky niekolko rokov a zaujimalo by ma ci je vhodnejsie pestovat vyssie uvadzane druhy vo foliovniku alebo mozu byt (v lete ) vysadene v zahrade a nechat ich tam dozriet? Ide mi o to aby papriky dosiahli palivost aka by mala byt pri danych odrodach zatial sami to moc nepodarilo bohuzial

    • Ono tú skutočnú pálivosť u nás spravidla nikdy nedosiahnete, nakoľko dané odrody pochádzajú z iného pásma s iným slnečným svitom. V globále však platí, že čím rastlinám doprajete viac priameho slnečného svitu tým majú aj vyšší obsah kapsaicínu. Nie všetky je však možné pestovať vonku, nakoľko majú rozdielne dlhú vegetačnú dobu. Preto si treba dôkladne vyberať odrody pre vaše možnosti pestovania. Pokiaľ si však zvolíte nejakú pekelne pálivú odrodu, tak maximum pálivosti ani nie je potrebné dosiahnuť, pretože už niekoľko desiatok percent kapacity jej pálivosti je pre bežného spotrebiteľa nepožívateľnou hranicou…

  2. Pestoval som habanery na okne, trvalo im to az do okt kym zacali cervenat. Teraz mam morouga scorpion a tiez som ich mal do min tyzdna len na okne a nie a nie aby zacervenali. Ked som ich preniesol do foliovnika, hned na druhy den bolo viditelne cervenanie. Na zahrade mam „zvonceky“ a iked je poriadne horuco stale su syto zelene a nepatrne palive. No no bezne chili -cervene aj zlte maju uz paradne grady.

Pridaj komentár