Goji, vlastným menom kustovnica čínska, dnes patrí medzi veľmi populárne ovocné druhy. Môže za to vysoký obsah nutričných látok nachádzajúcich sa v plodoch. S dostupnosťou výsadbového materiálu už na Slovensku nie je problém. Rovnako nie je problém ani s pestovaním – kustovnica je totiž veľmi intenzívne rastúci ker. Ani kvitnutie nie je problém. Kameňom úrazu je už však samotná plodnosť.

Pokiaľ vám kustovnica neplodí, je to spôsobené absenciou rezu alebo jeho nesprávnym prevedením. Tvarovací rez kustovnice je pritom pomerne jednoduchý. Treba ho však vykonávať každoročne a to do konca júna. Pokiaľ ho nevykonáte, plodnosť bude minimálna až nulová a plody budú drobné. Rastliny začínajú rodiť už v druhom roku po výsadbe, kvalitnú a plnú úrodu dosahujú v treťom roku, čiže ako 4-ročné rastliny.

V prvom kroku je potrebné odstrániť všetky výhony do 2/3 kra, ktoré obrastajú kmienik. Ten tvorí zväčša niekoľko nosných vztýčených a v prvých roku k sebe zviazaných a ku kolíku vyviazaných výhonov. Nakoľko kustovnica kmienik prirodzene netvorí, je nutné ho vytvoriť týmto alebo obdobným spôsobom. Do takejto koruny „stromu“ má potom lepší prístup slnečné žiarenie, vďaka čomu plody lepšie vyzrejú a sú väčšie.

Následným krokom je skrátenie všetkých zostávajúcich výhonov o 1/3 až ½, aby sme takto podporili sekundárne rozkonárovanie. Pokiaľ by sme výhony neskrátili, budú ďalej pokračovať v predlžujúcom raste. Kvety, ktoré vykvitnú na týchto mohutne dlhých výhonoch väčšinou opadnú a tých pár čo dozreje sú veľmi malej veľkosti. Rastlina proste vydala viac energie do rastu ako do tvorby plodov. Tiež sa v tomto období odstránia všetky suché výhony z korunky, ktoré zbytočne zahusťujú korunu a bránia prístupu svetla.

Po reze je potrebné kry prihnojiť základným hnojivom, ktoré motykou plytko zapravíme do pôdy aby sa dostalo bližšie ku koreňom a aby sa z neho lepšie a rýchlejšie uvoľňovali živiny. Vhodné sú napríklad hnojivá Osmocote, Cererit, NPK, Basacote, Nutricote či Plantacote.

Na záver kry prihnojíme zálievkou dusíkatým hnojivom, čím podporíme následný rast. Vhodný pre tento účel je napríklad liadok vápenatý v koncentrácii 0,2%. Použiť sa však môže i močovina alebo síran amónny, prípadne Kristalon plod-kvet. S prihnojovaním dusíkom pokračujeme v intervale raz do týždňa až do konca augusta, kedy nám začnú dozrievať prvé plody.

Takto zrezané kry vám zaručene prinesú bohatú úrodu kvalitných plodov, ktoré začnú vytvárať už niekoľko týždňov po tomto reze. Zo zrezanej korunky kra vám okrem plodonosných letorastov začnú vyrastať aj silné letorasty bez kvetných pukov. Tieto po dosiahnutí dĺžky približne 20 cm skrátime o 1/4.

Za poskytnuté materiály a cenné rady ďakujeme pánovi Adamovi Bajerovi.

Avatar photo
Je redaktorom časopisov Záhradkár, Doma v záhrade, USS Záhrada a Sady a vinice v ktorých sa zameriava hlavne na ovocinárske témy. Popri tom občasne prispieva aj do iných periodík. Aktívne sa venuje ovocinárskemu poradenstvu a propagácii ovocinárstva na stránke www.izahradkar.sk a na vlastnej stránke www.kohaplant.sk.

2 KOMENTÁROV

Pridaj komentár