Ak vás na ovocných výpestkoch trápia drobné červené roztočce, bojovať proti nim môžete aj bez chémie. Ako sme mali možnosť presvedčiť sa v našej popularizačnej záhradke, sila prírody je mocná.

Keď sme pred necelým mesiacom introdukovali na výpestky plsť so zimujúcimi samičkami dravých roztočov z rodu Typhlodromus pyrinazerali sme sa na situáciu trochu skepticky. DSC_0846-01Nech sme akokoľvek dôkladne prezerali vlhkú plsť, nikde sme nevideli drobné živé tvory, ktoré by mohli prispieť k autoregulácii života na výpestkoch. Možno to bolo tým, že v podchladenej plsti jednoducho spali a pohyb ich neprezradil.

Silné napadnutie drobnými oranžovými roztočmi sme pozorovali hlavne na výpestkoch aktinídie Weikii, kde vo veľkých kolóniách vysávali púčiky. V skupinách sa nachádzali vždy na tej strane letorastov, ktorá nebola priveľmi rozpálená slnkom.  Na noc sa uchyľovali v skupinách na chránené miesto.

Po introdukcii dravého roztoča sme spočiatku nepozorovali žiadne zmeny. V priebehu týždňa – možno k tomu prispelo i daždivé počasie – sa ich počet začal znižovať. DSC_0844-03Čakali sme mesiac, aby sme vyhodnotili naše prvé pozorovania. K dnešnému dňu môžeme s istotou povedať, že počet škodlivých roztočov sa znížil na niekoľko kusov, ktoré možno napočítať na prstoch jednej ruky. Jednoducho sa vytratili. Dravé roztoče však na letorastoch voľným okom nevidno.

Podobná situácia je aj na ostatných výpestkoch. Zdá sa, že bioochrana funguje spoľahlivo a indície nasvedčujú tomu, že tento krok má zmysel. Našu výsadbu budeme v priebehu ročných období sledovať naďalej, aby sme zistili či je účinok trvalý tak, ako uvádzajú rôzne pramene.

Je redaktorom víkendovej prílohy denníka SME, kde sa venuje témam dom, dvor, dielňa, záhrada. Záhradkárske a drobnochovateľské články publikuje v časopisoch Doma v záhrade, USS Záhrada, Recepty Prima Nápadů a Zahradnická kuchařka, o skúsenosti získané pri práci v dielni a na stavbe sa s čitateľmi delí v časopise Urob si sám. Aktívne prispieva i do časopisov Môj Dom a Tvorivé ekoBývanie.

6 KOMENTÁROV

 1. Nase rastliny trapi Roztocec chmelovy. Rozmyslal som nad dravym roztocom, ale pochyboval som o ucinku. Po Vasej info aplikujem.
  Dakujem za informaciu.

  • Dobrý deň. Chcel by som vedieť, kedy je najvhodnejšie obdobie na umiestnenie pásikov s dravými roztočami
   ďakujem za odpoveď

   • Treba tak spraviť do ukončenia mrazov. Vtedy už kolobeh života opäť nabieha. Ak by ale predajcovia držali prúžky v mraze ako frigo priesady jahôd, nasadiť by sa dalo kedykoľvek.

 2. Dobrý deň. Chcem Vás pekne poprosiť ,ako sa potom starať o ovocné stromky. Proti akým chorobám musím ešte stromy striekať ? Ako ich postrekovať, aby som si roztoče nezničila. Ďakujem .

Pridaj komentár