Ríbezle, egreše, maliny – pod všetkými to vyzerá v záhradke zvyčajne rovnako. Podrastajú burinou, pretože pôda pod nimi nie je priveľmi dostupná na údržbu a obrábanie. Čo tak mulčovať?

V tejto sezóne sa pokúsime zistiť, aký vplyv má mulčovanie pôdy na zdravotný stav krov a kvalitu dopestovaného drobného ovocia. Budeme vychádzať z predpokladov, ktoré naznačujú prínos tejto metódy.

DSC_9981-01Nastielaná bariéra

Vrstva kôry ihličnanov navŕšená na čiernej netkanej textílii dokáže účinne zamedziť rastu vytrvalých burín. Ak sú po zime opakovane zbavované nadzemnej časti, zásoba živín v koreňoch nebude veľká. Preto budeme kalkulovať s tým, že sa zaobídeme bez použitia chemických herbicídov.

Vrstva kôrového mulču nesmie byť pritenká. Zvyčajne sa kalkuluje s minimálnou hrúbkou 10 centimetrov, pričom priestor zostáva zvyčajne aj pre úspory. Tie možno dosiahnuť použitím drevenej štiepky, alebo jej kombinácie s kôrou. My siahame po mulčovacej kôre z produkcii Rašeliny Soběslav, ktorú v súčasnosti ponúka Mountfield  v cene 3,20€ za 70l balenie. Vytvárame vrstvu hrubú približne 12 až 15  centimetrov.DSC_9971-03

Výhody bezburinnej pôdy

Hustý podrast burín je vo vlhkých sezónach priestorom, ktorý podporuje rozvoj hubových ochorení. Aj keď moderné odrody sú odolné voči americkej múčnatke a ostatným hubovým ochoreniam, v extrémne vlhkých rokoch badať drobné napadnutia aj na nich. Vysoký podrast bráni prúdeniu vzduchu a vytvára ideálne podmienky pre klíčenie spór.  Absencia buriny by preto mala byť k prospechu.

Ak slnko dokáže prenikať k olisteniu krov v celom ich rozsahu, kríčky sú schopné syntetizovať cukry rýchlejším tempom. To prospieva nieleDSC_9979-04n intenzite rastu, ale aj rýchlejšiemu vývoju plodov a zdokonalenej výžive. Ak boli kry doposiaľ do polovice svojej výšky utopené v hustom podraste, po mulčovaní by mali zosilnieť.

Veľký vplyv môže mať mulčovanie aj na výskyt vošiek, ktoré pestujú mravce farmárskym spôsobom na mladých letorastoch ovocín. Keďže vznikne prostredie, ktoré pre ich život a zakladanie kolónií nie je ideálne, dá sa očakávať zníženie populácie vošiek. Mulč navyše poskytuje úkryt pre ucholaky, ktoré v ňom dokážu aj zimovať. Keďže patria medzi predátorov, ich prítomnosť pod kríčkami drobného ovocia bude vítaná.DSC_9964-05

Čo spraví zmena pH?

Drvená kôra ihličnanov má podľa údajov výrobcu na obale kyslú pH reakciu v rozsahu od 5 do 5,5. To by mohlo znamenať, že pôsobením vody a baktérií sa pri rozklade hmoty bude postupne meniť pH pôdy, v ktorej ovociny rastú. Aký veľký vplyv môže na pôdu mulč mať budeme sledovať v priebehu nasledujúcich rokov. Budeme sa snažiť priebežne situáciu vyhodnocovať, aby sme suplovali chýbajúci vápnik, alebo zaistili úpravu výživy výsadby.

DSC_9969-06Pri stanovení výživových nárokov budeme vychádzať zo subjektívnych pozorovaní krov, kde sa budeme snažiť vyhodnotiť príznaky konkrétnych deficitov.

Prirodzená ochrana

Sledovaná výsadba bude prevádzkovaná v režime biologickej ochrany, takže sa budeme strániť používaniu chemických prostriedkov. Chceme podporiť prirodzených predátorov. Prvým krokom je introdukcia dravých roztočov, ktorú sme uskutočnili pred nedávnom na každom druhom kre. V blízkosti výsadby sa nachádzajú útulky pre včielky samotárky a čmelník pre čmeliaky. Ďalším prírodným prostriedkom sa budeme venovať priebežne.

Je redaktorom víkendovej prílohy denníka SME, kde sa venuje témam dom, dvor, dielňa, záhrada. Záhradkárske a drobnochovateľské články publikuje v časopisoch Doma v záhrade, USS Záhrada, Recepty Prima Nápadů a Zahradnická kuchařka, o skúsenosti získané pri práci v dielni a na stavbe sa s čitateľmi delí v časopise Urob si sám. Aktívne prispieva i do časopisov Môj Dom a Tvorivé ekoBývanie.

12 KOMENTÁROV

 1. Znižovanie Ph, z dlhodobého hladiska môže bobulovinám teda okrem kyslomilných ako sú čučoriedky, trochu škodiť, ja osobne mulčujem slamenou rezankou, výhoda je že slama postupne tlie čím vzniká humus, nevýhodou že treba každý rok na jar nastlať ďalše dva-tri centimetre,

 2. ako sa prosim dari experimentu ? ja sa tiez chystam pouzit koru na drobne ovocie. ide o roznorode ovocie (ribezle, egrese, maliny, cernice, zemolezy) trosku vaham, ci nemam pouzit radsej makadam.

  okrasne kry (ibistek, zlaty dazd, ruze, oleander) by s korou nemuseli mat problem ?

  ako sa dari krikom, ked sa poda neokope a ako sa da hnojit (netekutym hnojivom) ?

 3. Mulčovanie sa výborne osvedčilo. Ovocinky majú v priebehu roka omnoho viac vlahy, pod poliehavými ríbezľami nie je burina a k ovociu je výborný prístup. Je to riešenie, ktoré má mnoho výhod. Vedľajším prínosom je, že niektoré letorasty pri dotyku s kôrou veľmi dobre zakoreňujú – takže možno získať dcérske rastliny bez akejkoľvek námahy. Dokonca v kôre klíčia aj semienka odpadnutých plodov, takže sa nájde veľa semenáčikov.

  To celé ma nejakým spôsobom pobáda k tomu, aby som vyskúšal pestovanie ríbezlí a egrešov výhradne v kôre. Ak by sa pekne ustriehlo organické zásobné hnojenie, mohlo by to priniesť dobré výsledky – treba to však skúsiť.

 4. Dobrý deň, tiež by ma zaujímalo ako pokračoval experiment s milovaním nakoľko sa chystám spraviť podobný pokus. Dakujem

  • Veľmi sa to osvedčilo. Ak je vrstva kôry hrubá približne 10 centimetrov, neprerastá cez to burina a aj v najväčšej horúčave je pod kôrou vlaha. Plody sú krajšie, vyvinutejšie a zrejú do sladkej chuti. Zaujímavosťou je, že v tom veľmi dobre klíčia semienka ríbezlí z odpadnutých plodov. Dajú sa tam nazbierať stovky semenáčikov na ďalšie množenie. Najviac ich je pod čiernymi ríbezľami. Takže áno, vyplatí sa do toho ísť. Čím suchšie letá máme, tým viac cítiť prínos.

 5. … myslim, ze tu nikto nepovedal, ze kora rokmi sprachnivie a drzi sa v nej burina.Ak maju susedia neupravene pozemky tak po 2-3 rokoch sa stavate otrokom zamulcovanej plochy. Teraz uvazujem, ze koru vyhodim aj s textiliou a urobim podstielku z travy a vysalim lucne kvety. Problem je ze mam obrovsky pozemok, tak skusim na 1/3 a uvidim, ci to bude lepsie udrziavatelne

 6. Dobry den, kupili sme pod 4 ovocne kriky dekorativnu koru (farbenu na hnedo). Az doma mi trklo, ci je to ok. Pisu, ze farba je ekologicky nezavadna. Moze oodla vas uškodiť ovociu? Vdaka

  • Nie je to najlepší počin aký ste mohli spraviť, ale ani dôsledky nebudú nejaké ohromujúce. Nabudúce budete vedieť, že máte zvoliť nefarbenú.

Pridaj komentár