Tešíte sa na bylinky, priesady a listovú zeleninu z okenného parapetu? Ani južné okná nemusia byť zárukou toho, že dosiahnete očakávaný sen. Na vine sú moderné sklá.

Urobte si malý test. Pozerajte sa na stenu a otvárajte okno. Zrazu akoby sa do miestnosti vrútilo svetlo aj napriek tomu, že otvor v stene sa nezväčšil. Na vine sú moderné dvojsklá. Nie sú to iba dve obyčajné tabuľky, medzi ktoré výrobca napustil izolačný plyn.

Vonkajšia z nich je potiahnutá tenkou vrstvičkou kovu, ktorý má fungovať ako tepelné zrkadlo. Má spomaliť vyžarovanie tepla z miestnosti. Súčasne však do miestnosti prepustí omnoho menej svetla. Čím je okno staršie, tým je tenká vrstvička kovu tmavšia. Do medzipriestoru v malých množstvách vniká kyslík a od neho kov tmavne.

DSC_4546-

Ak ste už videli rozbitú tabuľu izolačného skla, viete o čom je reč. Stmavne, akoby bolo zadymené sadzami. Čo robí toto obmedzenie s rastlinami na oknách?

V skorej jari, keď si okenné parapety ceníme najviac je na nich nedostatočné osvetlenie. Priesady sa vyťahujú, listová zelenina má svetlé lístky a primálo chuti. To isté platí aj o bylinkách. Sú slabé, bez vône. Šaláty vyzerajú presne tak, ako tie na fotografii z výsevu, ktorý som robil pred mesiacom.

Existuje riešenie? Okrem umelého prisvetľovania, alebo výmeny oblokov za staré asi nie. Neraz som skúšal natiahnuť popred parapetnú dosku alobal alebo izofóliu z lekárničky, ale moc to nepomáhalo.

DSC_4547-

Je redaktorom víkendovej prílohy denníka SME, kde sa venuje témam dom, dvor, dielňa, záhrada. Záhradkárske a drobnochovateľské články publikuje v časopisoch Doma v záhrade, USS Záhrada, Recepty Prima Nápadů a Zahradnická kuchařka, o skúsenosti získané pri práci v dielni a na stavbe sa s čitateľmi delí v časopise Urob si sám. Aktívne prispieva i do časopisov Môj Dom a Tvorivé ekoBývanie.

11 KOMENTÁROV

  • Ja myslím že je to ponaučenie pre každého záhradkára. A to nielen pre izby, ale aj pre verandu. Ak už je presklená, nech tam zostanú staré okná. Za ten úbytok svetla renovácia nestojí.

 1. My mame uz roky izolacne 3 skla a priesady mame krasne. To je uplne jedno ake su skla. Zeleniny mame kazdy rok tolko, ze aj predavame. Ja by som z toho vedu nerobil. Aj za izolacnymi sklami to pekne rastie a k starym oknam by ma uz nikto nedonutil vratit sa.

  • Príčin môže byť viac. Okno otočené na sever, vysoká teplota, iný dôvod zatienenia. Ale čo je hlavné, priesady sa vždy dopestovávajú v substráte chudobnom na živiny. To preto aby boli rastlinky zdravšie a pevnejšie.

 2. Ja by som povedal,ze na vine je aj nedostatok svetla z druhej-zadnej strany.Vyskusajte zo zadnej stranu obkolesit rastlinky zrkadlom,budu mat slnko-svetlo rovnomerne.

  • Na toto trocha pomáha reflexná izo-fólia z autolekárničky, ale nie je to veľký zázrak. Je to ale lepšie ako nič a šikovnejšie ako ťažké zrkadlo.

   • My mame na parapete opretu šatnikovu policu asi 100×50/z druhej strany su na nej prirobene nožičky oprete o zem/.Na okraji police od izby je pripevnene velke zrkadlo.Takto pestujem plantu papriky už niekolko rokov a som velmi spokojna .Paprika je pevna a rovna,netaha sa za svetlom .

 3. Liekom proti vyťahovaniu priesad je prisvetľovanie. Ľudia sa toho veľmi boja, pričom najčastejším argumentom je nerentabilita z dôvodu vysokých nákladov na elektrinu. To ale bolo aktuálne v minulosti, dnes sa už ale dá prisvetľovať vhodnými modernými úspornými žiarivkami alebo LED svietidlami. V USA už mnohí pestovatelia nielen prisvetľujú, ale priesadám púšťajú i nepríliš silný ventilátor – rastlinky, ktoré pravidelne musia odolávať fúkajúcemu vzduchu sú tak silnejšie…

Pridaj komentár