Novopostavený skleník stihol za niekoľko dní ukázať, že dokáže za polykarbonátom udržať teplejšiu klímu ako je vonku. Obzvlášť v sychravých dňoch a v noci. Nastal čas zbierania prvých skúseností s pestovaním jesennej zeleniny.

Ubehlo niekoľko týždňov od chvíle, keď som v záhrade po zbere zemiakov rozhádzal kompost a zapracoval ho Terou do zeme. Pri stavbe skleníka sa nám však podarilo zem natoľko udupať, že som jej opäť musel venovať pozornosť.

Tentokrát som siahol po rýli a ľahkom elektrickom kultivátore Florabest z Lidlu. Zem v záhrade je ťažká aj napriek každoročnej snahe o jej vylepšenie. Podarilo sa mi ju však v priebehu pol hodiny spracovať tak aby bola opäť nadýchaná, i keď s hrudkami.

19.9.2013 Výsev do riadkov

V 350-centimetrovej dĺžke skleníka som po oboch stranách provizórneho chodníka rozmeral po 25 centimetroch celkovo 13 riadkov. Do nich som povysieval semienka starostlivo zvolených plodín, ktorým jesenné pestovanie v skleníku svedčí. Chcel som využiť priestor v skleníku naplno, aby prinášal úžitok už od prvých chvíľ.

Ak máte chuť skúsiť si to so mnou, hľadajte v balíčkoch SEMO nasledovné:

 • reďkovka Primara F1
 • reďkovka Tercia
 • vodnica Tokyo Cross F1
 • vodnica Primera F1
 • mangold Gator
 • listový šalát  zmes Dubagold / Red Bowl
 • listový šalát zmes Zlatava / Karminova
 • mizuna
 • čínska horčica červená Red Giant
 • rukola
 • valeriánka poľná
 • špenát Monores
 • špenát Misano F1

Nebol som si príliš istý jemnosťou zeminy a tak som riadky pre jednoduchšie klíčenie zasypal výsevným substrátom. Staré tetky tu tak na kopcoch prikrývajú semienka mrkvy a petržlenu, aby zalievali iba tam kde treba a neplytvali vodou. Ja som sa bál toho, že väčšie hrudy zeminy by predsa len mohli klíčenie sťažiť. Všetko je poliate, čaká sa už len na klíčenie. V akom poradí budú klíčiť?

23.9.2013 Klíčia rýchlejšie ako som čakal

Mibuna a rukola vyklíčili v skleníku ako prvé. Vidno však že spod zeme sa už začínajú tisnúť aj reďkovky a červenolistá japonská horčica. Začínam zbierať prvé skúsenosti s riadením klímy v skleníku. I keď som v ňom zatiaľ nerozvešal teplomery a vlhkomery, začína sa vo mne budovať zmysel pre vnímanie oblačnosti. Ak vidím že je jasno, automaticky odchádzam k skleníku pootvoriť jeho dvere. Horšie je to s ich zatváraním. Nie vždy zareagujem včas. Postupne sa však dá zvyknúť na to že skleník treba strážiť. V budúcnosti by v tom mohli pomôcť automatické otvárače okien.

4. 10. 2013 Podmienky sú priaznivé

Ak by som spomínané plodiny vysieval na voľnú hriadku, po dvoch mrazivých nociach by z nich už mnoho nezostalo. V skleníku je však situácia úplne iná. Prosperujú vysiate druhy zelenín a prosperuje aj burina. Kým cez deň stúpa teplota v slnečných dňoch nad 35 °C a treba vetrať, v noci ani pri mrazoch vo vnútri neklesá teplota pod 1 °C. Nainštaloval som provizórne meranie teplôt aby som bol v obraze.

Aby som však pri mrazivých výkyvoch nepodchladil pôdu, prikrývam ju na noc bielou textíliou. To sa javí byť dobrá stratégia, obzvlášť ak meteorológovia predpovedajú priaznivý október i november.

Na snímkach som zachytil výsevy v ich plnej kráse a ak sa objavia ďalšie pravé lístky, príde čas prvého okopávania a pletia. Zo stavu rastliniek je zrejmé že sú pevné, húževnaté a striedanie teplého dňa s chladnou nocou im prospieva.  Vlhký vzduch v skleníku stimuluje rastlinky k rastu a prosperite, cez výplne preniká dnu dostatok svetla aj cez zamračené dni. Dokonca sa nájdu na zemine miesta, kde začínajú rásť riasy. Znamená to že skleník vytvára v tomto období roka takú klímu, akú neponúkne ani to najslnečnejšie a najchránenejšie miesto v záhrade.

07.10.2013 Aktualizácia snímok

16.10.2013 Blíži sa zber prvej úrody

Počasie je stále priaznivé a aj keď sa blíži plejáda zamračených a daždivých dní, v skleníku to vyzerá ako na jar. Reďkovky budú už o pár dní v zberovej zrelosti a tak som dosial niekoľko riadkov v tesnej blízkosti pôvodných, ktoré ich nahradia po zbere. Reďkovke sa v skleníku skutočne darí.

Mizuna začína vytvárať hlávky, šalát určený pre rez sa zahusťuje spolu s ostatnými listovými zeleninami. Prekvapili ma pokroky ktoré robí špenát, najslabšie rastúcou plodinou je valeriánka určená na prezimovanie a včasný jarný zber.

Postaviť skleník v jeseni umožňuje získať značný náskok pred jeho jarnou stavbou. Nielenže človek zachytí prvú pilotnú úrodu, ale má čas na to aby dal pôdu do poriadku. Je málo pravdepodobné že po vypletí burín sa vo vnútri objavia ďalšie.

3.11.2013 Ako prebieha zber

Úroda je natoľko štedrá, že jej budem venovať samostatný článok. To, čo pred mesiacom na záhonoch v skleníku vyzeralo ako nesmelý príchod jari, to sa zmenilo na džungľu dažďového pralesa s nekonečnou zásobou zeleniny aj pre početnú rodinu. Takže hľadajte nový článok.

Partnermi tohto zbierania skúseností sú firma SEMO ktorá dodala cenné rady a osivá pre pestovanie a ZENIT SK, ktorá zabezpečila pre pestovateľskú sezónu skleník.

Je redaktorom víkendovej prílohy denníka SME, kde sa venuje témam dom, dvor, dielňa, záhrada. Záhradkárske a drobnochovateľské články publikuje v časopisoch Doma v záhrade, USS Záhrada, Recepty Prima Nápadů a Zahradnická kuchařka, o skúsenosti získané pri práci v dielni a na stavbe sa s čitateľmi delí v časopise Urob si sám. Aktívne prispieva i do časopisov Môj Dom a Tvorivé ekoBývanie.

1 komentár

Pridaj komentár