Akú úrodu možno očakávať od paradajok, baklažánov a uhoriek pestovaných vo vreciach so substrátom? Aj na tom najmenšom balkóne je dostatok miesta na to, aby tam vošlo niekoľko rastlín.

Niet časopisu či novín, ktoré by nepobádali ľudí z bytoviek aby premenili balkón na úžitkovú záhradku, ktorá im prinesie hojnosť úrody. Z témy sa stalo mediálne klišé. Nie kvôli opakovaniu. Ale kvôli tomu, že autori sú tak skromní na detaily, akoby tému poznali iba z počutia.

Rozhodol som sa preto nazbierať skúsenosti na vlastnej koži a detailne ich zdokumentovať. Či už sa skončia úspechom alebo prehrou.

Priesady zo zásielkového obchodu

O vrúbľovaných priesadách zeleniny sa hovorí, že rýchlejšie vstupujú do rodivosti a aj v obmedzených pestovateľských podmienkach dokážu ponúknuť kvalitnú úrodu. To preto, že majú silný koreňový systém, ktorý dokáže zabezpečiť pre rastlinu dostatok živín.

Pestovateľský materiál mi poskytol internetový obchod rastlinky.sk. Z balíka som pre pestovateľský pokus vybalil kontajnerovaný hybridný sortiment paradajok, baklažán a uhorku. Všetky upevnené k bambusovej opore, ktoré žiadali urýchlenú výsadbu. Zotavil som ich závlahou a pustil sa do príprav.

26.6.2013 Priesady paradajok sú hybridné kultivary Dasher, Picolino, Dolce Vita, Santorange a Sportivo, baklažán je známa odroda Madonna, uhorka je Ministars.

Vrecia priamo z palety

Nemal som v úmysle riešiť výber pestovateľských nádob a tak som sa rozhodol pre priamu výsadbu do vriec. Zvolil som univerzálny záhradnícky substrát B, ktorý vyrába Rašelina Soběslav. Substráty zlisované na palete som rozcvičil aby sa prevzdušnili, vrecia som naukladal na chránené miesto otvorené k juho-západu a  v každom z nich som vyrezal otvor. Riešiť drenážne otvory na dne mi pripadalo byť predčasné.

Kontajnerované rastliny som vysadil do otvorov, polial a nastala rutina každodennej zálievky a pozorovania ich rastu. Aj keď bolo 22. mája 2013  počasie tu pod horami v čase výsadby chladnejšie, predsa len sa po čase sadenice pustili do intenzívneho rastu a už o mesiac boli na nepoznanie.

 

Kvety nasadzujú spoľahlivo

Paradajky, baklažán i uhorka kvitnú bohato. Zaujímajú sa o ne čmeliaky ale aj včely samotárky. Baklažány majú za sebou prvé kvetenstvo, zatiaľ nevidno či sa z kvetu vyvinie plod alebo nie. Pri uhorke je každý jeden kvietok opelený, plody sa vyvíjajú jeden za druhým.

Len pri paradajkách je to ako lotéria. Väčšina kvetov po odkvitnutí opadáva zo stoniek na zem. Iba na niektorých sa vyvíjajú plody, ktoré majú teraz na konci júna veľkosť o málo menšiu ako reďkovky.

Možno nielen hmyz rozhoduje o opelení. Ale aj teplota, vlhkosť vzduchu či iné faktory. Budem postupne sledovať, ako pribúdajú nové plody. Paradajky šplhajú nahor a ja poctivo vylamujem zálistky.

 

Hnojím ako bača

Je zrejmé, že bez výživy to nepôjde.  Aj keď je v každom vreci 70 litrov substrátu, predsa len zásoba živín sa vyčerpá rýchlo. Moja pestovateľská snaha nezostala bez povšimnutia a podporil ma zástupca agrofirmy, ktorá z vyzretého podtatranského ovčieho hnoja lisuje pelety Flovium.

Prevaha draslíka a fosforu nad dusíkom hrá v prospech plodovej zeleniny. Zvolil som taktiku, rýchlej a kontrolovanej dodávky živín. Pelety lúhujem v bandaske do vody a zriedený koncentrát používam na postrek listov a zálievku. Podľa toho ako mi napadne.

Zatiaľ sa zdá, že rastlinky reagujú na túto formu výživy pozitívne. Priam povedal by som, že v poslednom týždni sa rozbehli viac ako som očakával. Nebude trvať dlho a z chodníka dosiahnu až po kuchynské okno – v drsnom kraji pod horami, kde sú noci chladné.

 

24.7.2013 Rastú až po okno

Zahriaty vzdušný substrát, dostatok vlahy, silný koreňový systém podnoží priesad a organické hnojenie ženú rastliny do nevídanej výšky. Pestoval som v tejto klíme pri južnej stene v pôde paradajky v minulých rokoch, ale nedosahovali ani štvrtinu výšky týchto.

Zdá sa, že životné podmienky sú viac ako priaznivé a všetky faktory pri pestovaní ženú rastlinky do včasnejšieho dospievania. Odhadnúť či je dostatok vlahy vo vreciach nie je zložité. Ak sú vrecia na dotyk tvrdé, sú zaručene bez vlahy. Keď sa pod prstami hmota uhýba, je zrejmé že voda je tam kde má byť.

Aj keď nevidím dovnútra, myslím si  že už teraz korene plne vyčerpali kapacitu vriec a ak by mali priestor, tak by pokračovali v raste ďalej.

Bohatá násada plodov

Prekvapila ma intenzita, akou rastliny nasádzajú plody a stíhajú ich vyživovať. V bohatom počte sa objavujú uhorky, baklažány aj paradajky. Silná listová hmota je ako solárny stroj na cukry, ktoré sú pre rast nevyhnutné. Každý zber zapisujem na papier, aby som vedel na konci sezóny povedať, akú úrodu možno pri takomto pestovaní očakávať.

Zatiaľ je zrejmé, že uhorka prichádza do rodivosti ako prvá a má silné regeneračné schopnosti. Ak huba poškodila niektoré listy, kompenzovala to novými. Objavil sa dokonca aj bočný výhon.

Druhým je baklažán, ktorý kvitne vo vlnách. Potrebuje však mnoho času na to, aby plody dorástli do konzumnej veľkosti. zdá sa, že viac tepla by mu určite prospelo. Paradajky sú zdrojom radosti, ktorá na mieste odkvitnutých kvetov pribúda každý deň. Plody sa nalievajú, rastú a zdá sa že prichádza moment, kedy sa všetko začne postupne vyfarbovať do červnena. Postupne a bez náhlenia.

 21.8.2013 Rodia bez prestávky

Neutíchajúca rodivosť je najväčšou radosťou tohto experimentu. Paradajky by vyrástli aj do trojmetrovej výšky ak by som ich priebežne nezastrihával a netlmil ich rast. Dnes som už presvedčený o tom, že reagujú na teplý substrát a koreňový bal, ktorý je ich hlavným stimulom rozvoja.

Uhorka Ministar ma veľmi príjemne prekvapila pri nasadzovaní plodov. Aj keď ide o jedinú rastlinu, nestále je v kuchyni dostatok čerstvých plodov na šaláty a prílohy. Dovolím si s odvahou povedať, že kto si ju dá na balkón, tak po celú sezónu bude vždy s radosťou čosi zbierať.

Baklažány by možno pýtali trochu priestoru navyše, pretože plody sa pod ich listami strácajú a bočné výhony nemajú priestor pre ďalší rozvoj. I v tomto prípade môžem hovori pri dvoch rastlinách o bohatej úrode. Je úžasné neustále zbierať nové plody aby sa uvoľnila energia pre rast nových. Ak to prirovnám k pestovaniu cukety, nebudem ďaleko od pravdy. Jedny vezmete a druhé sa nafúknu.

Paradajky sú v 5 člennej zostave piatich rôznych odrôd. V posledných týždňoch sa zdá, že dve zo sadeníc sú trochu náchylné na hubové ochorenia ktoré decimujú ich listy, plody i tak dozrievajú. Zatiaľ to na priesady fatálny vplyv nemá. Niekoľkokrát som musel rastliny preväzovať aby odolali silnejšiemu vetru, inak sú stále bezproblémové. Prax ukázala že zálievku treba robiť dvakrát denne pri tejto veľkosti – ráno i večer.

Paradajkové postrehy

Chuť a vôňa sa ukazujú byť kľúčové. Pôvodná typická vôňa paradajky na listoch vo mne začala evokovať čosi nové. Objavuje sa tu vo vôni jemný dojazd tabaku. Akoby som odhaľoval nové odtienky arómy, ktoré mi doposiaľ unikali. Už to nie je iba typická paradajka z plastového téglika. Príroda tam nabaľuje zo živín z ovčieho hnoja čosi, čo sa pri inej výžive neprejavuje.

Sú sladké s jemným podtónom kyslosti. Pripomínajú mi v plnom stave dozretia viac ovocie ako paradajky z obchodu na ktoré je zvyknutý radový spotrebiteľ. Povedal by som, že chuť s plnou silou prehlušuje paradajkovú arómu a objavuje sa v nej čosi sladké, zaguľatené, akoby ma podpichovali urobiť z nich sladký džem. Tento rozmer pripisujem samotnej podstate cherry odrôd. Ak mám povedať svoj pocit, myslím že opäť sa prejavuje vyzretosť plodov, ktorá sa do obchodu nikdy nedostane.

Ba čosi ma prebúdza k rozmýšľaniu, keď sa pozriem na strapce. Dozrievajú postupne, od najvrchnejšieho plodu k najspodnejšiemu. Je výhodnejšie oberať plody jednotlivo ako v strapcoch. Pri každom odobraní tých najzrelších vidno, že ostatné sa okamžite dofarbia. Sústreďuje sa do nich všetka snaha rastliny. Ako je potom možné že v obchode majú rovnakú farbu zhora až nadol? Prírodou bez zásahu človeka to nebude.

27.9.2013 Aká bola úroda?

[singlepic id=743 w=320 h=240 float=right]Keďže prvé mrazíky sú na dosah ruky a paradajky skončili s nasadzovaním novej úrody, prichádza čas dozberu a zúčtovania. Hneď na začiatok môžem povedať, že malo zmysel vzdať sa časti chodníka za verandou a obsadiť ho vrecami substrátu s priesadami plodovej zeleniny. Ten kus chodníka vždy prirovnávam k nevyužitému balkónu v bytovke.

Nikdy by som si nemyslel, že balkónová uhorka Ministar môže byť tak úrodná. Za sezónu na jedinej rastline vyrástlo 42 plodov s celkovou hmotnosťou 3, 166 kilogramu. Boli šťavnaté, sladké, dobre skladovateľné ak sa na ne zabudlo. Povedal by som, že ide o rastlinku bez nárokov na priestor, ktorá rodí takmer iba z vody. Som presvedčený o tom, že v jednom vreci substrátu by sa uživili aj dve. S podobnými nárokmi na priestor by sa úroda zdvojnásobila.

Dve priesady baklažánu Madonna stihli v sezóne zarodiť 21 plodmi s celkovou hmotnosťou 2,464 kilogramu. Ide o rastlinky mohutného vzrastu s veľkými listami, pod ktorými sa ukrývajú kvety i plody. Treba s nimi trochu zápasiť aby umožnili pri zalievaní prístup k vrecku. Veľmi dobre reagovali na organické prihnojovanie, intenzívne žiadali vodu ktorá sa vyparovala z ich veľkých listov. Chuťovo ich nedokážem odlíšiť od baklažánov z obchodnej siete, myslím že boli práve také ako by ktokoľvek očakával. Ak by mali viac priestoru a svetla, myslím že úroda by bola bývala vyššia. Pestovať na balkóne či nie? Ja myslím že na jednu rastlinu sa tam miesto nájde.

Päť priesad paradajok Dasher, Picolino, Dolce Vita, Santorange a Sportivo zarodilo v priebehu sezóny množstvo plodov a pri záverečnej rekapitulácii som sa dorátal k 20,318 kilogramom úrody. Myslím že vzhľadom na výsadbu ktorá prebehla 22. mája, podhorskú oblasť s nadmorskou výškou 530 metrov a umiestnenie pod holým nebom ide o štedrú dávku plodov. Tieto rastliny boli najnáročnejšie na vodu, v teplých dňoch vyžadovali zálievku dvakrát denne, čo môže byť pre niekoho neprekonateľná výzva. Ja som si čas na ich polievanie vždy našiel. Čo do chuti, o tom asi netreba mnoho písať. Ak ich mám porovnať s paradajkami z obchodu, tak tieto chutili omnoho lepšie. Myslím si, že pestovanie na balkóne pripadá do úvahy a môže priniesť mnoho radosti. Päť mohutných priesad ktoré vyrastú viac ako dva metre do výšky môže byť viac ako človek znesie. Mne sa však tento počet rastlín páčil. Priestoru pre ne som mal tak akurát.

Rád by som si v budúcom roku tento experiment zopakoval s vylepšeniami o ktorých rozmýšľam už dnes. Pre zjednodušenie zálievky, s rýchlejším nástupom do rodivosti a jednoduchšou výživou.

Partnerom tohto experimentu je internetový obchod rastlinky.sk, ktorý poskytol pestovateľský materiál. Projekt podporil aj výrobca ovčieho hnojiva Flovium, o ktorom nájdete detaily na stránke organickehnojiva.sk

 

Je redaktorom víkendovej prílohy denníka SME, kde sa venuje témam dom, dvor, dielňa, záhrada. Záhradkárske a drobnochovateľské články publikuje v časopisoch Doma v záhrade, USS Záhrada, Recepty Prima Nápadů a Zahradnická kuchařka, o skúsenosti získané pri práci v dielni a na stavbe sa s čitateľmi delí v časopise Urob si sám. Aktívne prispieva i do časopisov Môj Dom a Tvorivé ekoBývanie.

9 KOMENTÁROV

 1. Chcel by som poprosiť o podrobnejšie info ako ste pripravovali hnojivový roztok na zálievku plodovej zeleniny vo vreciach. Koľko granúl do koľko vody a ako dlho luhovať, ako často postrekovať, ako riediť na listovú zálievku … Ďakujem

  • Na zálievku a hnojenie postrekom na list postupujem vždy rovnako. Do 10-litrovej bandasky vsypem za pol jogurtového téglika granúl a nechám cez noc vylúhovať. Na druhý deň som takto pripravený roztok použil bez ďalšieho riedenia.

   Skladovanie roztoku je prakticky nemožné. Baktérie spustia kvasné procesy a z roztoku s jemnou vôňou salaša sa stane výluh z úplne inou arómou. Prirovnal by som to ku kvasenej žihľave.

   Usadenina, ktorá vznikne na spodku bandasky je použiteľná pre ďalšie hnojenie, tentokrát zapracovaním do substrátu či zeminy. Keďže je zrejmé, že väčšina vodou rozpustných živín je vyplavená a zostali hlavne látky povahy humusovitej, treba to vnímať ako prostriedok na zvýšenie kvality pôdy, jej nadľahčenie, či zvýšenie záhrevnosti. V krátkosti povedané – to najlepšie je už preč.

   Prihnojujem raz za 14-21 dní. Vždy zálievkou do vlhkého substrátu a postrekom na list ak je zrejmé že bude slnečný deň a listy dokonale obschnú aby sa na nich neuchytili patogénne huby.

   Myslím že to netreba brať ako vážnu vedu. Ide o hnojivo ktoré nezasolí pôdu či substrát a nemá prílišný prebytok živín pri takomto prihnojovaní.

   • Ďakujem za odpoveď. keďže nemám s tým skúsenosti, obával som sa aby som nepoškodil rastliny príliš silným roztokom. Hlavne pri aplikovaní na list.

 2. Milanovi a ostatným „mičurincom“:
  Rajčiny neopeľuje hmyz kôli špecifickej rajčinovej aróme. Na lepšie opelenie stačí v pravidelných intervaloch (napr. pri vyväzovaní) rastlinkou slabunko zatriasť. V exteriéri to rieši vietor. V skleníkoch a podobných podmienkach je potrebná cielená pomoc pestovateľa. Ak sa aj napriek takejto pomoci stane, že kvietok odpadne bez toho, aby sa vytvoril plod, je to dôsledok jeho vysušenia prudkým slnkom či vetrom pri súčasne vysokej teplote vzduchu. V hydropónii aj v substráte pestujem kultivar Tipo. Planty si dopestúvam sám, do hydropónie v čadiči. V hydropónii sú rastlinky vždy menšie, zrejme v dôsledku menšej tepelnoizolačnej schopnosti keramzitu vo vrchnej časti 50-litrového kontajnera. Teplota vzduchu sa medzi keramzitom (ten každoročne sterilizujem v pare) v cca 10-centimetrovej vrchnej vrstve v okolí korienkov mladých rastlín v apríli a máji prudko mení vplyvom veľkých zmien teplôt vo dne a v noci. Nočné podchladenie rozdoku a keramzitu zrejme spomaľuje vývoj rastlinky. Na budúci rok si chcem vyskúšať hydroponické pestovanie 3-6 koreňov rajčín v malom skleníku. Zatiaľ mám hotovú len konštrukciu. Vopred sa ospravedlňujem, že nebudem obratom reagovať na prípadné podnety/otázky. Jednoducho nestihnem. Aj teraz sa čudujem, koľko písmeniek som sem naukladal.

 3. Dobrý den,prosím Vás bola som na záhrade a prekvapilo ma ked som uvidela,že mám paradajky,ale len krásne vysoké planty pekne zelené,tak som ich zobrala domov a krásne dalej rastú,len neviem čo dalej lutujem vyhodiť.Poradte prosím Dakujem

  • Vo vnútri bude asi málo slniečka na to, aby priniesli nejaký osoh. Ale človek nikdy nevie čo zaujímavé môže zistiť. Azda len starať sa o ne a príroda sama ukáže.

 4. Mám otázku: Po pestovaní za pomoci štepených priesad poškuľujem už dlhší čas. Odrádzajú ma od toho ale, a to najmä pri rajčinách a uhorkách, názory skúsenejších pestovateľov. Ktorí mi tvrdia, že napr. rajčiny na štepených podpníkoch majú podstatne slabšiu chuť a arómu, ako tie neštepené tej istej odrody. Ktorá je už údajne mnohokrát taká nevýrazná, že sa blíži k tej supermarketovej.
  Pri uhorkách zasa namietajú, že použitím podpníka z tekvice figolistej a pod. sa do chute uhoriek dostáva i chuť a aróma tekvice, ktoré mnohým ľuďom vadia.
  Aký je Váš náhľad na tieto skutočnosti???

Pridaj komentár