Môžu paradajky a papriky v zasklenej verande zarodiť porovnateľne s fóliovníkom alebo skleníkom? Niet jednoduchšej cesty k spoľahlivej odpovedi ako vyskúšať to na vlastnej koži.

Tento experiment som započal v rovnakom čase, ako výsadbu štepených priesad plodovej zeleniny do vriec so substrátom. V tomto prípade som však siahol po sadeniciach z tržnice, kde sa nemožno spoliehať na odrody ohlásené predajcom. Pozerám sa na ne ako na štyri paradajky bez mena a päť priesad tajomnej papriky.

Keď som ich dostal od známeho, rastlinky boli pevné avšak chýbala im silnejšia koreňová sústava. Preto som ich 10 dní zapestoval v téglikoch aby zosilneli. Pri kontrole mali silný koreňový bal vhodný pre výsadbu.

 

Priamo do vriec, ale naležato

Ani v tomto prípade som sa nerozhliadal po pestovateľských nádobách. Siahol som po troch vreciach s Univerzálnym záhradkárskym substrátom B od Rašeliny Soběslav s objemom 70 litrov. Prevzdušnil som ich, položil na policu a do každého z nich vyrezal tri otvory pre výsadbu priesad.

Bez drenážnych otvorov zalievam denne skromnou dávkou vody priesady a sledujem ako rastú. Paradajky kvitnú, papriky začínajú formovať prvé puky. V slnečných dňoch stúpa teplota k 30 °C, v chladnejších sa nevyšplhá na viac ako 15 °C.

 

Skrútené listy vyzerajú zdravo

Priesady sú zatiaľ zdravé, len paradajkám sa bez znaku škodcov skrúcajú tmavozelené listy smerom nadol. Vyzerá to na nejakú fyziologickú poruchu. Možno z vysokej teploty, keď sa k večeru veranda rozohreje z večerných slnečných lúčov.

Zatiaľ nie je zrejmé, či sú kvety opelené, i keď sa snažím aby mal hmyz prístup dnu. Pokúšam sa potriasať rastlinami, na prvé náznaky plodov si budem musieť počkať. Zatiaľ ma prekvapuje výrazný rozdiel medzi veľkosťou štepených sadeníc vonku vo vreciach a obyčajných vo verande. Akoby bol medzi nimi dvojmesačný rozdiel.

 

9.7.2013 Bez opory to nepôjde

Paradajky i papriky štedro rastú a už teraz je zrejmé že som mal pri výsadbe viac pomýšľať na ich vyviazanie. Vrstva substrátu je pri vrecku príliš nízka na to, aby dokázal koreňový systém vytvoriť stabilnú oporu pre rastlinu obvešanú plodmi.

Rozhodol som sa preto natiahnuť nad výsadbou špagát a uviazať naň nosné motúzy, ktoré zaistia oporu rastlinám. Visiace motúzy som iba ovinul okolo rastlín, aby získali potrebnú oporu. To by mohlo dočasne pomôcť s ich upevnením, i keď nie som si istý či to bude stačiť aj na udržanie plodov.

Možno som mal hneď pri výsadbe siahnuť po malom triku. Do vyrezaných otvorov umiestniť kvetníky bez dna, ktoré by zaistili stabilitu rastlín s hlbším koreňovým systémom. Možno by sa to ešte dalo dohnať, nemám však vhodný materiál tak to nechávam na budúci rok.

Ukázali sa prvé plody

Zbytočne som sa obával o opelenie kvetov, príroda si poradila. Paradajky začínajú formovať prvé malé plody a ich tvar by mohol naznačovať o akú odrodu by mohlo ísť. Plody sú sploštené, zvráskavené, nápadne pripomínajú mäsité paradajky určené na priemyselné spracovanie dužiny. Čas ukáže.

Papriky sú zatiaľ v začiatočnom štádiu kvitnutia. Niekoľko kvetov pre vysokú teplotu pozhadzovali – zabudol som vetrať verandu a tak teplota stúpla privysoko. Násada pukov je však štedrá, moje experimenty to zatiaľ žiadnym spôsobom nenarušilo. Rastlinky vyzerajú byť zdravé, bez akejkoľvek ujmy.

Živiny pre kvet a plod

Keďže od výsadby ubehlo takmer 6 týždňov, očakávam že počiatočná dávka živín zo substrátu už bude vyčerpaná. Rastliny sa koreňmi dostali k okrajom vreciek, takže nastal čas na dodávku živín. V tohtoročnej sezóne sa zoznamujem s peletovaným  ovčím hnojivom Flovium. Je to vyzretý ovčí hnoj s prevahou draslíka a fosforu nad dusíkom, takže plodová zelenina z neho môže v tomto štádiu iba benefitovať.

Mám odskúšané, že vrstva mulču z peliet rastlinkám neuškodí a pomáha postupnému uvoľňovaniu živín pri zálievke. Pelety napučia, rozpadnú sa na jemnú drť a postupne sa tratia v substráte. Od tohto spôsobu hnojenia očakávam posilnenie chuti a arómy plodov.


12.8.2013 Úroda dozrieva, paprikám sa nedarí

Paradajky ukazujú, že nadišiel ich čas. Začínajú hromadne dozrievať a zdá sa, ako by mali kdesi nakódované koľko dní potrebujú na dozretie. Jedna za druhou za prefarbujú cez rôzne odtiene zelenej, žltej, oranžovej až po červenú.

Aj napriek tomu že rastlinky s plytkým koreňovým systémom nedosiahli veľkosť rastlín ktoré sú vonku pod holým nebom, o sladké plody nebude núdza. Prekvapený som extrémne nízkou spotrebou vody. Z vreciek so substrátom sa neodparuje, listová plocha rastlín nie je veľká, takmer si už ani nepamätám kedy som im dával vodu naposledy.

Počkám ešte niekoľko dní kým sa vyfarbia do plnej zrelosti a začnem so zberom. Iná situácia je s paprikami. Vždy keď odkvitnú, kvety odpadnú a po úrode nebadať žiadne náznaky. Aj som skúšal opeľovanie štetcom, aj je veranda po celý čas otvorená a úroda i tak neprichádza.

Akoby paprikám čosi chýbalo. Vyššia vzdušná vlhkosť alebo čosi iné. Pre tento rok pôjde o prvú plodinu ktorá nepriniesla očakávanú úrodu. Zvyšok plodovej zeleniny to však v hojnej miere vynahradí.

 

ĎALŠIE PLÁNY:

 • pozorovať zdravie a rast rastlín
 • vyhodnotiť úrodu a porovnať ju s pestovaním vonku
Je redaktorom víkendovej prílohy denníka SME, kde sa venuje témam dom, dvor, dielňa, záhrada. Záhradkárske a drobnochovateľské články publikuje v časopisoch Doma v záhrade, USS Záhrada, Recepty Prima Nápadů a Zahradnická kuchařka, o skúsenosti získané pri práci v dielni a na stavbe sa s čitateľmi delí v časopise Urob si sám. Aktívne prispieva i do časopisov Môj Dom a Tvorivé ekoBývanie.

5 KOMENTÁROV

 1. milan ešte by si mohol porovnať čiste senzitívne chuťové a aromatické parametre dopestovaných plodov v porovnaní s týmidopestovanými vonku či pod fóliou a tiež s bežne kupovanými v hypermarketoch..

 2. Pán GIGEL, urobili ste aj otvor na odtok vody, alebo sa spoliehate na to, že v tej horúčave sa to vyparí a nie je potrebné prebytočnú vodu nechať odtiecť.
  Vyskúšam Vašu metódu, nie preto, že nemám kde posadiť tie priesady, ale preto aby som porovnala s tými, ktoré som vysadila vonku na záhone.
  Prajem pekný deň.

  • Zatiaľ som odtokové otvory nerobil, pretože cez fóliu sa dá odhadnúť v sypkom substráte do akej miery je vlhký. Ak sa však uľahne, budem musieť nejaké pre istotu spraviť nožom.

  • Aj na základe svojich skúseností radím nevyrezávať odtokové otvory pri uložení vriec naplocho. Keď sme napr. pre rajčiny použili hobby substráty v plastových balíkoch s výrobcom priamo prednaznačenými otvormi, ukázalo sa ich perforovanie podľa jeho odporúčaní ako nie práve šťastný krok – boli príliš nízko, substrát pritom nasiakal doplňovanou vodou iba pomaly a so značným oneskorením, a tak kvantum vody vytekalo von otvormi predčasne a bez úžitku, a to aj s množstvom živín. Na základe čoho mal substrát tendenciu presychať v hornej časti viac, než bolo žiadúce. Čo sa okrem iného prejavilo i vo forme zrolovaných listov pri nedostatočne prevlhčenom substráte.

Pridaj komentár