Zemiak je vraj taká pliaga, že vyrastie aj zo šupky s očkom ak ju zasadíte do vlhkej zeme. Aspoň tak o ňom hovoria  starí záhradkári, ktorí spomínajú na svoje zážitky z mladých liet. Je to naozaj pravda?

[singlepic id=122 w=320 h=240 float=right]Neraz sa mi stalo že som našiel čerstvé zemiaky v hnojisku bez toho aby som si pamätal že by som tam nejaké vyhadzoval. Domáce zvieratá ich vo dvore skŕmia vždy bezo zvyškov. A predsa som vídal vňať pretŕčať pomedzi latky kompostérov.

Sadil som už zemiaky prekrojené na polovicu keď nebolo dosť sadienky, sadil som už aj zemiaky, ktorých klíčky  boli dlhšie ako prsty na mojich rukách. A vždy sa ujali a priniesli štedrú úrodu.

Je však šupka s narašenými očkami dostatočnou zásobárňou živín, kým si priesada zemiaku začne zo slnka, vzduchu a tepla v listoch vyrábať ďalšie? Rozhodol som sa vyskúšať to. Materiál na sadbu mám priam ukážkový. Posledné z minuloročných zemiakov už stratili svoj šarm a klíčkov je na nich viac ako dosť.

Značím do kalendára dnešný deň a budem čakať na prvé lístky, ktoré spod substrátu vykuknú na svet. Hoc tie na hriadke sú už v plnom kvete s vňaťou vyše pása.

 

V šupkách je život

06.07.2013 Zemiakovým šupkám vitalita skutočne nechýba. V priebehu niekoľkých dní stihli vytvoriť natoľko silný koreňový systém, že špičky korienkov vychádzajú cez spodné otvory v množiteľskom kontajneri von.

Kým prvá zo vzoriek má už pevné výhony s prvými lístkami nad zemou, druhá zatiaľ ešte len prerastá substrátom na povrch. Zdá sa, že záhada sviežich zemiakov v komposte je vyriešená. Narástli tam z očiek na šupkách, ktoré sa dostali do prostredia vhodného pre ich rast.

24.07.2013 Mocné avšak neskoro

Pevné a mocné rastlinky zo šupky s očkom predsa len narastú a ukazuje sa byť výhodou hrubšia šupka v ktorej je viac živín pre štart, kým si ľuľok vytvorí dostatočne silný koreňový systém.

Myslím že je na čase zavŕšiť experiment snímkami, ktoré ukazujú že v prípade núdze je pre výsadbu aj šupka dostatočná. Tie zemiaky, ktoré však rastú na hriadke už nedobehnú ani zázrakom. Pre časový sklz pri výsadbe.

Je redaktorom víkendovej prílohy denníka SME, kde sa venuje témam dom, dvor, dielňa, záhrada. Záhradkárske a drobnochovateľské články publikuje v časopisoch Doma v záhrade, USS Záhrada, Recepty Prima Nápadů a Zahradnická kuchařka, o skúsenosti získané pri práci v dielni a na stavbe sa s čitateľmi delí v časopise Urob si sám. Aktívne prispieva i do časopisov Môj Dom a Tvorivé ekoBývanie.

8 KOMENTÁROV

  1. Preco ta supka nie je cela v zemi? Opravte ma ak sa mylim, ale to co vidno vyrastat zo supky je zarodok korenov, nie nadzemnej casti rastliny a ak mam pravdu, tak ste to tej supke poriadne stazili.

    • Ja som tie šupky zahrnul zeminou komplet úplne. Len by bolo zbytočne dávať sem fotografiu kontajnerov v ktorých vidno iba substrát a nič iné. Šupky sú zakryté tak ako sú nafotené, uvidíme čo z toho bude.

  2. Neviete mi poradiť (ako odborníci) – dajú sa konzumovať aj zemiaky ktoré vyrastú z pozostatkov minulej úrody ? T.j. ktoré vyrástli zo „zabudnutých“ zemiakov pri vyberaní na jeseň ?
    Ďakujem.

  3. Ja pestujem takto zemiaky bežne, je potrebná hrubšia šupka a hlavne to dať zakoreniť do jemného stavebného perlitu, pustia krásne jemné korienky, ale len z klíčkov nie zo šupky, šupka len zásobuje klíčky po dobu zakorenenia. Perlit je najlepší materiál na zakorenenie je aj vlhký aj vzdušný a stavebný je lacný. Potom to postrekujem prípravkom DARINA 4 super hnojivo odporúčam. Zemiaky narastú do 1,5m krásne rastú.

  4. Dobrý den.Prosím vás skoro všetko som už dozvedel o zemiakoch,len to by som ešte potreboval vediet že,zemiaky v zemi ako uruda kedy rastu,pred kvitnutým alebo po kvitnutý? Dakujem za radu. Príjemný den. S pozdravom.

  5. Dobrý,neviete mi poradiť, v časopise Záhradkár marec 2013 som našla foliovnik KlimaStar d firmy kohaplant, alen nikde som sa nedozvedela ani na internete som hladala jeho cenu.ďakujem

Pridaj komentár