V nasledujúcich riadkoch sa pokúsim zosumarizovať prvé skúsenosti z pestovania reďkoviek v kvetníkoch. Sú to drobnosti, s ktorými by mal počítať každý, kto sa rozhodne využiť druhú polovicu leta pre ich výsev k jesennému zberu

Viac ako len sladká buľvička

Ako vyzerajú korene reďkovky? Ak si myslíte že je to iba ten úzky, predĺžený koreň na špičke buľvičky, mýlite sa. Kým na hriadke v záhrade zostanú naveky ukryté pred zrakom záhradkára, v kvetníkovom substráte je to iné.

Aké prekvapenie čaká každého, kto medzi dvomi výsevmi vyklopí zeminu z hrantíka, aby do nej primiešal novú dávku živín pre ďalší výsev. Hustá spleť jemných korienkov siaha od okraja po okraj.

Akoby reďkovky chceli vlahu a živiny čerpať s väčších hĺbok ako si len dokážeme predstaviť. To len v priebehu šľachtenia sa podarilo dosiahnuť postupným výberom korienky tak tenké, aby nám nekazili radosť z krásy.

Radšej hustejšie ako redšie

Tvorba riadkov v kvetníkoch a hrantíkoch nemá zmysel. Reďkovku netreba pri takomto spôsobe pestovania ani okopávať, ani plieť. Preto je vhodné využiť všetok voľný priestor neusporiadaným výsevom.

Kým pri dvoch riadkoch môžete pri výseve do 50cm hrantíka očakávať jednu viazaničku, pri rozprestrenom výseve to bude dvojnásobok. A to je na malej ploche rozhodujúce. Medzipriestor nemožno využiť pre pestovanie inej plodiny.

Vždy dostatok vlahy

Kým niektoré rastliny môžu obdobia sucha stimulovať, reďkovky zažívajú v suchej pôde šok. Ten sa prejaví v ich nečakanej štipľavosti alebo v tvorbe riedkej vaty v buľvičke namiesto šťavnatej, chrumkavej dužiny.

Zálievku preto treba prispôsobiť počasiu, zakrytiu substrátu vňaťou a farbe pestovateľskej nádoby. Ak je to potrebné, treba zalievať hoci aj  trikrát denne alebo podložiť pod hrantík misku s vodou.

Ako je to s použitím samozavlažovacích hraníkoch budem skúšať v najbližších týždňoch.

 

Výber odrody je kľúčový

Nie všetky odrody reďkoviek sú vhodné pre pestovanie v letných mesiacoch. Rastliny vnímajú dĺžku dňa a dokážu jej prispôsobiť svoj rast. To pri niektorých odrodách znamená, že aj keď po výseve začnú rásť ako inokedy, počas dlhých letných dní nebudú vyrábať buľvičky alebo začnú vybiehať do kvetu.

Výsev nevhodnej odrody je mrhanie priestorom a časom. Potrvá minimálne 4 týždne kým prídete na to, že z výsevu úžitok nebude. A to je dostatok času na to, aby sa k zrelosti blížil výsev nejakej inej plodiny.

Ktoré z reďkoviek budú najlepšie na jesenný výsev? Sledujte jesenný pestovateľský experiment.

Je redaktorom víkendovej prílohy denníka SME, kde sa venuje témam dom, dvor, dielňa, záhrada. Záhradkárske a drobnochovateľské články publikuje v časopisoch Doma v záhrade, USS Záhrada, Recepty Prima Nápadů a Zahradnická kuchařka, o skúsenosti získané pri práci v dielni a na stavbe sa s čitateľmi delí v časopise Urob si sám. Aktívne prispieva i do časopisov Môj Dom a Tvorivé ekoBývanie.

4 KOMENTÁROV

  1. Zdravim,najskor sa chcem podakovat za tuto stranku,vela poznatkov ktore som sa tu docital mi pomozu v buducej sezone, pestujem si v kvetnikoch na balkone v Petrzalke a vyskusam asi viacej vasich postrehov,len by ma zaujimalo ci by ste mohli napisat ktore odrody by ste odporucil na leto a ci nieje neskoro vysadzat ich tak za tyzden.. redkovky samozrejme 🙂 velmi pekne dakujem

    • Druhá polovica júla je ideálna pre výsev reďkoviek na jesenný zber. Reďkovky zasiate v tomto období by už nemali vybiehať do kvetu a mali by tvoriť pekné buľvičky. Ja sa v najbližších dňoch pustím do výsevu približne 12 odrôd reďkoviek, aby som vyhodnotil ktoré sú pre pestovanie v nádobách najvhodnejšie. Z jarnej sejby sa mi osvedčila Lada a Slovana, takže bádanie pokračuje. Mám tu pred sebou semienka odrôd Vinara F1, Slavia, Rampouch, Duo, Kvarta, Tercia, Teko, Prima, Granát, Saxa 2, Sexta, Cherry Belle a Kvinta. Takže ak to všetko poskúšam, v jarnej sezóne už budeme múdrejší.

      V tomto čase možno vysievať ešte aj skorý kaleráb, niektoré druhy karotiek, mangold, špenát, hrášok a mnohé druhy listovej zeleniny vrátane šalátov. No a samozrejme reďkev – čiže veľké a dlhé buľvy. Toto všetko ma ešte čaká a budem to dokumentovať v článkoch.

      Takže smelo do toho, želám vám veľa úspechov. Pofoťte svoje radosti, postupne sem pridám fotogalériu kde si budeme môcť vzájomne vymieňať inšpirácie.

  2. dakujem za rady.nam sa dari zatial s jahodami ktore neviem aka su sorta,kupil som minuly rok sadenicu v tesco a tento rok to bolo okolo 60plodov dozretych,salat hlavkovy je nadherny a skusam polnicek,krickove paradajky maju plodov pozehnane len mam problem s molicami..skusam aj patizon ale tam odpadavaju kvety a plody nikde, tak isto som skusal aj rukolu ten tam to nedopadlo podla mojich predstav,neviem ci to bolo tym chladnym obdobim,balkon nieje zaskelny. narastla pekne ale velmi rychlo isla do kvetu a lystky boli prilis male a velmi horke. spenat uz nestihnem ani nic ine..len tu redkovku skusim..ten hrasok ako mate vy ma velmi zaujal len som prisiel na to ze v mojich podmienkach to nieje kam dat,skoda 🙂 nech sa dari..

Pridaj komentár