Slizniaky dokážu narobiť v záhrade peknú paseku! Spôsobov ako ich odstrániť je niekoľko – chemicky i alternatívne. Ja som však pred rokmi vyskúšal ten pivný a vďaka výsledku ho odvtedy používam každoročne.

Slizniaky spôsobujú škody najmä požerom listov, vďaka čomu sa zmenšuje asimilačná plocha rastlín. Pri silnom napadnutí alebo v prípade mladých rastlín dokážu tieto tvory zlikvidovať celé rastliny.

Týmto zvieratkám veľmi dobre vyhovuje vlhké prostredie, v ktorom sa cítia ako ryba vo vode, preto ich zvýšený výskyt registrujeme najmä v skleníkoch a fóliovníkoch. Slizniaky sa dajú v podstate pomerne jednoducho odstrániť chemickou cestou. Pre nám podobných – ekologickejšie zmýšľajúcich pestovateľov je tu k dispozícii parazitická hlística  Phasmarhabditis hermaphrodita, ktorá je obsiahnutá v prípravku Nemaslug.

Prípravok však nie vždy máte poruke priamo doma a občas treba zasiahnuť okamžite, aby sa škody zminimalizovali. Literatúra opisuje množstvo zaručených spôsobov ako slizniaky zlikvidovať bez toho aby sme potrebovali siahnuť po chémii. Osobne som ich neskúšal a zatiaľ sa ani nechystám. Dôvod je jednoduchý – spôsob, ktorý používame my je ľahký, rýchly, šetrný k prírode a najmä zaručene funguje.

Ako nato?

Princípom tohto spôsobu ošetrenia je pravý opak účinku chemických prípravkov. Tie fungujú na princípe, že obsahujú nejakú látku ktorá danému škodcovi škodí, likviduje, bráni v raste či vývine, inhibuje, potláča, zabíja… Škodcovia tieto látky samozrejme radi nemajú a keby mohli tak sa im logicky oblúkom vyhnú. My sme však využili opačný princíp – ponúkli sme slizniakom to, čo im naopak chutí.

Možno ste to nevedeli, ale slizniaky sú v skutočnosti strašní ožrani. Pivo im nielen pekne vonia a láka ich, ale im aj chutí. Preto nebolo zložité na tomto základe vytvoriť akési pivné pasce. Tvorí ich jednoduchá plastová podmiska alebo odrezané dno z PET fľaše. Túto „pascu“ umiestnime do hriadky tak, aby bola po okraj, resp. tesne pod okraj zapustená do zeme a následne do nej nalejeme trochu piva. Značky si slizniaky skutočne nevyberajú (možno by sa oplatilo odskúšať), preto nám postačí to najlacnejšie alebo zvetrané zo včera.

IMAG1003

V noci slizniaky vyliezajú zo svojich úkrytov za potravou. Lahodná vôňa piva ich pritiahne priamo ku miskám, oni neodolajú zlatému moku a vlezú dnu na koštovku. Je to spravidla posledný pohyb v ich živote, nakoľko von už nevylezú. Neviem, či to lahodne lákajúce pivo ich zabije zvonka, zvnútra alebo kombinovane, každopádne výsledok je vždy iba jeden. Ráno potom stačí misky povylievať a večer postup zopakovať. Vhodné je pokračovať až dovtedy, kým nie sú misky ráno prázdne. V prípade opakovaného napadnutia v neskoršom období sa dá tento spôsob ochrany opäť kedykoľvek okamžite spustiť.

Na margo slizniakov ešte toľko, že ich výskyt veľmi jednoducho obmedzíme aj tým, že im nebudeme vytvárať vhodné podmienky pre život. Radi sa schovávajú pod rôznymi nádobami, kde majú chlad a potrebnú vlhkosť. Nemali by sme preto nechávať v skleníkoch či fóliovníkoch zabudnuté vedrá, debničky, sudy či iné potenciálne skrýše. Porast udržujte vzdušný a v bezburinovom stave. Ak napriek všetkému k napadnutiu dôjde tak vždy tu máme ešte k dispozícii pivné pasce…

Avatar photo
Je redaktorom časopisov Záhradkár, Doma v záhrade, USS Záhrada a Sady a vinice v ktorých sa zameriava hlavne na ovocinárske témy. Popri tom občasne prispieva aj do iných periodík. Aktívne sa venuje ovocinárskemu poradenstvu a propagácii ovocinárstva na stránke www.izahradkar.sk a na vlastnej stránke www.kohaplant.sk.

8 KOMENTÁROV

  1. ak sa môžem spýtať, to su akí tí vzácni?? mimochodom, na margo škodcov, bo i ja vám zvieratká moc rád – každý živý tvor, ktorý likvidačne poškodzuje vami pestované kultúrne rastliny sa považuje za škodcu. či si to chceme alebo nechceme pripustiť…

  2. … pred dvoma rokmi som to skúšal pivom, no efekt takmer nulový. Síce behom pár minút boli nádoby plné slimákov, no o hodinu, keď som prišiel skontrolovať obsah, v nich neostalo ani pivo a ani slimáci. Nechápal som a ostal som sa prizerať. Po doplnení piva zas prišli ďalší, na ktorých sa asi neušlo prvý krát, no v pohode pili a liezli po sebe a po skonzumovaní obsahu tak ako prišli aj odišli. Ešte že som im neponúkol čerstvo čapované 🙂

  3. Môžem potvrdiť. Pivo na slimáky funguje ako magnet na buzolu. Na rozdiel od Petra ja mám inú skúsenosť. Nestačil som misky meniť so skapatými slimákmi. Doporučujem.

  4. tiez potvrdzujem, ze pivo na slizniaky zabralo okamzite. Slizniaky vliezli dnu a utopili sa. Peter si zrejme pomylil slizniaky s klasickymi slimakmi co maju ulitu a cez tie sa vystverali von.

Pridaj komentár